Lufta në Ukrainë/ Media ruse: “Prigozhin u çmend për paratë”. Moska do të reduktojë eksportet e naftës me 500,000 fuçi në gusht

Lufta në Ukrainë ka arritur ditën e 495. Moska do të reduktojë eksportet e naftës në gusht. Polonia forcon sigurinë në kufirin me Bjellorusinë. Sipas mediave ruse, grupi Wagner mori mbi 17.5 miliardë (rreth 17 trilion rubla) nga shteti rus dhe lideri i tij, Yevgeny Prigozhin, “u çmend për paratë: ai mendoi se mund të sfidonte personalisht Ministrinë e Mbrojtjes, vetë shtetin dhe Presidentin”.

Zëvendëskryeministri Alexander Novak, cituar nga TassRusia tha se do të shkurtojë vullnetarisht eksportet e saj të naftës me 500,000 fuçi në ditë në gusht.

Udhëheqësi i Wagner Prigozhin “doli nga mendja për shkak të parave të mëdha” të bëra vitet e fundit”, tha komentuesi televiziv Dmitry Kiselev në programin e tij të përjavshëm televiziv Rossija 1, siç raportohet nga Moscow Times.

“Ai mendoi se mund të sfidonte personalisht ministrinë e mbrojtjes, vetë shtetin dhe presidentin”, shtoi ai, duke argumentuar se grupi Wagner do të merrte mbi 1700 miliardë rubla (rreth 17.5 milionë euro) nga shteti rus, të ndara në kontrata qeveritare (860 miliardë rubla) dhe shërbimet e ofruara nga Holding Concord (845 miliardë rubla) në duart e ish-kuzhinierit të Putinit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts