Lufta në Ukrainë/ Ministria e Jashtme ruse nuk përjashton armët bërthamore: Do përdoren vetëm nëse…

Përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia mund të ndodhë vetëm në rrethana të jashtëzakonshme dhe do të bëhet i mundur vetëm për qëllime mbrojtëse, u shpreh sot zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

“Përdorimi i armëve bërthamore është qartësisht i kufizuar nga rrethana të jashtëzakonshme brenda kuadrit të qëllimeve rreptësisht mbrojtëse,” tha ajo.

Zakharova vuri në dukje se Moska ishte plotësisht e përkushtuar ndaj parimit të parandalimit të luftës bërthamore.

“Nuk mund të ketë fitues nëse ndodh. Ajo nuk duhet të ndodhë kurrë. Ne vazhdimisht u bëjmë thirrje të gjitha palëve të tjera në deklaratën e përbashkët të liderëve të pesë shteteve bërthamore për parandalimin e luftës bërthamore dhe papranueshmërinë e një gare armatimesh që t’i përmbahen këto postulate”, theksoi Zakharova.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts