“Lufta në Ukrainë mund të shkaktojë një krizë ushqimore në botë”

14:05 14/05/2022

Ekspertët: Vendet që importojnë më shumë produkte ushqimore do të preken më rëndë

Lufta në Ukrainë po kërcënon sigurinë globale të ushqimeve. Kështu paralajmëron eksperti danez i ekonomisë Henning Otte Hansen. Ai thekson se njerëzit në vendet e varfra të cilët shpenzojnë një pjesë më të madhe të të ardhurave të tyre për ushqime do  të goditen të parët.

“Vendet, të tilla si  Polonia dhe Bullgaria ,të cilat shpenzojnë një pjesë të mirë të të ardhurave të tyre për ushqim do të ndikohen shumë më tepër nga çmimet më të shtrenjta të produkteve ushqimore. Unë mendoj se Evropa Jugore, Afrika, Egjipti dhe vendet arabe që janë gjithashtu importues të mëdhenj të drithërave do të përballen me shumë mundësi me mungesë të furnizimeve dhe me drithëra më të shtrenjta. Kështu që këto vende  do të vuajnë vërtet”, tha ai.

Që nga fillimi i konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës në fund të Shkurtit, eksportet e vajit të lulediellit  kanë rënë ndjeshëm, duke çuar në rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore dhe naftës në shumë vende të Evropës. Në Danimarkë, disa supermarkete kanë filluar të kufizojnë blerjet me disa zinxhirë supermarketesh daneze që i lejojnë klientët të blejnë vetëm tre shishe vaj.

Ndërsa konflikti vazhdon dhe sanksionet kundër Rusisë sa vijnë e ashpërsohen më tepër vendet që do të ndjejnë efektet e para do të jenë ato që importojnë më shumë produkte ushqimore.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts