Lufta në Ukrainë, OKB bën bilancin tragjik: Janë vrarë rreth 100 mijë ukrainas

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Volker Türk, ka njoftuar se rreth 10 mijë civilë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i luftës.

Raporti i publikuar sot konfirmon vdekjen e 9,444 civilëve, ndërsa 16,940 të tjerë janë plagosur që nga shkurti 2022.

Midis viktimave janë të paktën 500 fëmijë, shton agjencia e OKB-së e cila pranon se numri i të vdekurve nga konflikti mund të jetë ende më i lartë sepse nuk ka të dhëna të përditësuara për shumë rajone dhe qytete, veçanërisht ato që janë pushtuar nga rusët.

Sipas të dhënave të konfirmuara të marra nga OKB-ja, 7339, u vranë në rajonet ukrainase të bombarduara nga rusët dhe të mbrojtura nga ushtria ukrainase.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts