Lufta në Ukrainë/ Putin anulon konferencën e përvitshme me shtypin pas dështimit të ushtrisë ruse

lufta ne ukraine putin anulon konferencen e pervitshme me shtypin pas deshtimit te ushtrise ruse
lufta ne ukraine putin anulon konferencen e pervitshme me shtypin pas deshtimit te ushtrise ruse

Vladimir Putin ka anuluar konferencën e tij vjetore të shtypit të drejtpërdrejtë televiziv në një përpjekje të dukshme për të shmangur pyetjen për pushtimin e tij të dështuar të Ukrainës .

Presidenti rus ka mbajtur një konferencë shtypi në dhjetor në shumicën e viteve të qeverisjes së tij, që filloi në vitin 2000, ndërsa vitin e kaluar, ai foli për më shumë se katër orë.

Megjithatë, pasi kishte urdhëruar trupat e tij përtej kufirit më 24 shkurt, duke pritur një fitore të shpejtë, ai ka pësuar që atëherë një seri humbjesh të turpshme . Anulimi i konferencës sugjeron se ai shpreson të shmangë shqyrtimin publik.

“Nuk do të ketë konferencë për shtyp para Vitit të Ri”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Ai shtoi se Putini ‘flet rregullisht me shtypin, duke përfshirë edhe vizitat e huaja’, por nuk dha asnjë arsye për thyerjen e traditës.

Gjatë mbledhjes së mediave – një ngjarje e madhe politike në vend – Putin merr pyetje nga shtypi dhe publiku në një maratonë që zakonisht zgjat disa orë, por mund të ishte përballur me pyetje të vështira këtë vit për pushtimin e tij katastrofik.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts