Lufta në Ukrainë, raportohet për një fëmijë të vdekur dhe gjashtë të plagosur nga sulmet ruse në Kherson

Një fëmijë ka humbur jetën dhe gjashtë të tjerë mbetën të plagosur nga bombardimet ruse në Kherson të Ukrainës.

Lajmi është konfirmuar nga kreu i administratës ushtarakë të rajonit të Kherson-it, Oleksandr Prokudin, i cili në një postim në platformën Telegram shkruan se Rusia kreu 91 sulme dhe gjuajti 349 predha drejt Ukrainës. Sakaq ai bën me dije së 20 prej 91 sulmeve u drejtuan drejt Kherson-it si dhe u dëmtuan objektet e infrastrukturës.

Pas sulmeve ruse Ukraina është duke organizuar përpjekje evakuimi në rajon për familjet dhe fëmijët e tyre. Më konkretisht një shtetrrethim do të jetë në fuqi nga ora 20:00 deri në 06:00, duke filluar nga 18 shtatori.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts