Lufta në Ukrainë/ Rusia tenton të ndalë kundërofensivën kundërshtare, shpërthen urën kyçe në rajonin e Luhanskut

Një zyrtar ukrainas ka thënë se Rusia ka shpërthyer urën Krasna në rajonin lindor të Luhanskut ditën e sotme në një përpjekje për të penguar forcat ukrainase.

Guvernatori rajonal i Luhanskut, Serhiy Haidai tha se forcat ruse kanë “frikë” se ukrainasit janë “shumë afër” ndërsa kundërofensiva në rajon vazhdon.

Luftimet e ashpra po zhvillohen në rajonin e Luhanskut ndërsa Ukraina po shtyn drejt qyteteve të pushtuara nga Rusia të Svatove dhe Kreminna në një kundërofensivë që ka alarmuar rusët në rajon.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts