Lufta në Ukrainë/ Trupat ruse refuzojnë urdhrat, Putini po “dezinformohet” nga këshilltarët e tij, bombardime në Kiev dhe Chernihiv

Forcat ruse bombarduan Kievin dhe Chernihiv të mërkurën – një ditë pasi Moska tha se do të “ulte në mënyrë drastike” sulmin e saj ushtarak ndaj dy qyteteve.

Këtu janë zhvillimet më të fundit në luftën kundër Ukrainës:
Bisedimet do të rifillojnë të premten: Raundi tjetër i negociatave të Ukrainës me Rusinë do të rifillojë online më 1 prill, tha kreu i delegacionit ukrainas, me thirrjet në rritje për një takim midis Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Presidentit rus Vladimir Putin. Zelenksy, i cili më parë tha se do të takohej me Putinin, tha se procesi i negociatave ishte “vetëm fjalë, pa asgjë konkrete”.

Trupat ruse dyshohet se refuzojnë urdhrat: Putini ka keqvlerësuar masivisht situatën në Ukrainë dhe disa ushtarë rusë kanë refuzuar të zbatojnë urdhrat, sipas kreut të agjencisë britanike të inteligjencës GCHQ. Ushtarët, tha ai, nuk kishin armë dhe moral dhe po “sabotonin pajisjet e tyre”.

Pavarësisht se pretendohet se do të “ulë në mënyrë drastike aktivitetin ushtarak” rreth Kievit, kryeqyteti dhe qytetet përreth kanë parë një bombardim të vazhdueshëm rus në 24 orët e fundit. Kryebashkiaku i Chernihiv tha se qyteti u vu nën “sulm kolosal”. Megjithatë, disa forca ruse janë tërhequr nga centrali bërthamor i Çernobilit, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes amerikane.

Lavrov viziton Kinën dhe Indinë: Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov dhe ministri i jashtëm kinez Wang Yi u takuan në Kinë të mërkurën. “Marrëdhëniet Kinë-Rusi i kanë rezistuar provës së re të ndryshimit të peizazhit ndërkombëtar,” tha Wang. Ndërkohë, Lavrov do të mbërrijë në Indi të enjten. Udhëtimi i tij dy-ditor përkon me një vizitë të Sekretares së Jashtme britanike Liz Truss dhe Zëvendës Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA për Ekonominë Ndërkombëtare, Daleep Singh.

Putini po mashtrohet: Udhëheqësi rus “nuk është informuar plotësisht nga Ministria e tij e Mbrojtjes në çdo hap” për situatën në Ukrainë, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby. Më vete, një zyrtar amerikan i tha CNN se Amerika beson se Putini po “dezinformohet” nga këshilltarët e tij se sa keq po performon ushtria ruse.

Gjysma e qytetit të Irpin, afër Kievit, është shkatërruar, sipas Oleksandr Markushin, kryebashkiaku i qytetit. Imazhet satelitore të qytetit jugor të rrethuar të Mariupolit tregojnë blloqe të tëra të fshira dhe një magazinë të Kryqit të Kuq të goditur nga sulmet ushtarake. Dhe video e postuar në mediat sociale duket se tregon se trupat ukrainase kanë rimarrë territorin nga forcat ruse pranë qytetit verior të Chernihiv.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.