Lufta në Ukrainë/ U raportua nga media ruse për rreth 10,000 ushtarë rusë të vrarë në fushëbetejë, zhduket artikulli

Humbjet në radhët e ushtrisë ruse janë në rritje.

Rreth 9, 861 ushtarë rusë u raportua se janë vrarë në Ukrainë dhe 16, 153 të tjerë janë plagosur.

Këto janë shifra të pazbuluara më parë nga Ministria e Mbrojtjes në Moskë.

Gazeta e vendosur pro-Kremlinit, Komsomolskaya Pravda (KP) botoi një artikull, duke cituar ministrinë të thoshte se 9,861 ushtarakë rusë kishin vdekur, një shifër që tejkalon edhe vlerësimet e inteligjencës amerikane për vdekjet ruse.

Pak minuta më vonë, kjo pjesë e artikullit u zhduk nga faqja.

Redaktori i KP, Vladimir Sungorkin, më pas i tha BBC-së se informacioni ishte rezultat i një hakeri dhe tha se gazeta do të postojë një shpjegim më vonë.

Media Ruse

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts