Lufta në Ukrainë/ Zelensky i vendosur: Rusia merr Kievin vetëm nëse e e rrafshon me tokën! I hapur për negociata me Putin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka folur në një konferencë shtypi në Kiev, ku ai u tha gazetarëve se Rusia mund ta marrë kryeqytetin ukrainas vetëm nëse e “rrafshon qytetin me tokën”, raporton Reuters.

Zelensky tha se ishte i hapur për diskutime me presidentin rus Vladimir Putin, duke shtuar se ai kishte diskutuar mundësinë e negociatave që do të mbaheshin në Jerusalem me kryeministrin izraelit Naftali Bennett.

Ai tha se shpresonte që Bennett do të kishte një “ndikim pozitiv” në bisedimet e paqes me Rusinë.

Komentet e Zelenskiy erdhën pasi një zyrtar i paidentifikuar i qeverisë ukrainase tha se kryeministri izraelit i kishte kërkuar Zelenskiy të pranonte një ofertë të bërë nga Putin për t’i dhënë fund luftës, siç raportohet nga Walla news izraelite, Jerusalem Post dhe faqja e lajmeve amerikane Axios.

Mikhail Podolyak, një këshilltar i Zelenskiy-t, mohoi raportin e medias, ndërsa një oficer i lartë izraelit e përshkroi atë si “të pavërtetë të rreme”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.