Lufta në Ukrainë/ Zelensky kthen vështrimin drejt Afrikës, hap 10 ambasada të reja në kontinent

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy mund të kërkojë të forcojë mbështetjen nga Afrika, ndërkohë që ai vazhdon të luftojë kundër pushtimit rus.

Duke folur me një grup diplomatësh në Kiev sot, Zelenskyy tha se do të hapte 10 ambasada të reja në të gjithë kontinentin për të forcuar lidhjet tregtare dhe për të kërkuar mbështetje duke e çuar totalin në 30.

Reuters ka sugjeruar se ai mund të përpiqet të përdorë burimet e grurit të Ukrainës për të luftuar varfërinë dhe urinë në kontinent në ato zona që kanë nevojë për të për të fituar mbështetjen. “Ne po rishikojmë marrëdhëniet me dhjetëra vende afrikane”, tha Zelenskyy më herët ditën e sotme.

“Vitin e ardhshëm ne duhet të forcojmë lidhjet mes nesh,” shtoi ai, duke e quajtur Afrikën një vend “ku interesat përfaqësohen deri më tani më pak se sa kemi nevojë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts