Lufta nuk është problem, rusët zgjedhin t’i kalojnë pushimet në Krime

Pavarësisht luftës me Ukrainën dhe situatës së tensionuar të sigurisë, shumë rusë ende zgjedhin gadishullin e Krimesë të Detit të Zi, i cili u aneksua ilegalisht nga Federata Ruse në vitin 2014, si destinacion pushimi.

Një bllokim trafiku rreth 13 kilometra i gjatë ishte formuar në anën ruse të urës Kerç, e cila lidh Krimenë me kontinentin rus, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax. Trafiku ka nisur të rritet që nga e shtuna.

Shërbimet e urgjencës, vullnetarët dhe stafi administrativ shpërndanë ujë tek pasagjerët e automjeteve që prisnin në radhë për orë të tëra.

Gadishulli është i aksesueshëm për turistët vetëm me tren ose makinë, pasi trafiku ajror është pezulluar për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Krimea ishte një vendpushim popullor pushimesh gjatë Bashkimit Sovjetik. Ajo ka tërhequr interesim të ri pasi qytetarët rusë nuk janë në gjendje të pushojnë në shumë vende perëndimore pas sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Ura e Kerçit për në Krime, e cila është rreth 19 kilometra e gjatë, u dëmtua rëndë në një shpërthim në tetor 2022, por që atëherë është riparuar. Inteligjenca ukrainase la të kuptohet në maj se ishte e përfshirë në shpërthim.

Ura konsiderohet gjithashtu një rrugë e rëndësishme furnizimi për trupat ruse.

Ukraina sulmon në mënyrë të përsëritur Krimenë me dronë. Kievi është zotuar të rimarrë Krimenë, së bashku me të gjitha territoret e tjera që Rusia ka kapur.

Ndërkohë, një tjetër urë për në Krime pranë Tsonhar, e cila u dëmtua nga një sulm raketor ukrainas, u riparua nga forcat pushtuese ruse pas vetëm një jave e gjysmë, sipas Moskës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts