Lufta/ Thirrja e Ukrainës: OKB-ja dhe Kryqi i Kuq duhet të hetojnë vdekjet në burgje

Ukraina ka kërkuar që Kombet e Bashkuara dhe Kryqi i Kuq të lejohen të hetojnë vdekjen e më shumë se 50 të burgosurve ukrainas të luftës në një sulm në territorin e pushtuar. Kryqi i Kuq tha se po kërkon qasje në burg për të ndihmuar në evakuimin dhe trajtimin e të plagosurve.

Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për sulmin e kampit. Saktësisht se çfarë ndodhi në kampin e burgut në Olenivka, i cili kontrollohet nga Republika Popullore separatiste e Donetskut e mbështetur nga Rusia, mbetet e paqartë. Ukraina thotë se vendi ishte në shënjestër të Rusisë në një përpjekje për të shkatërruar provat e torturës dhe vrasjeve. Presidenti Volodymyr Zelensky e përshkroi incidentin si një “krim lufte të qëllimshme nga e Rusisë”.

Nga ana e saj, Rusia tha se kampi u godit nga raketa precize ukrainase. Thuhet se të ndaluarit në burgje janë anëtarë të batalionit Azov, të cilët u kapën duke mbrojtur qytetin jugor të Mariupolit në maj që Rusia i ka përshkruar si neonazistë dhe kriminelë lufte.
Daniil Bezsonov, një zëdhënës i të ashtuquajturës Republika Popullore e Donetskut, tha se greva ishte një “goditje e drejtpërdrejtë ndaj një kazerme që mbante të burgosur”. Ministria ruse e mbrojtjes tha se sulmi ishte kryer me artileri Himars të prodhuar nga SHBA dhe akuzoi Ukrainën për një provokim “të kryer qëllimisht”.

Por Ukraina mohoi se ishte kryer ndonjë sulm me raketa apo artileri. Një këshilltar i presidentit Zelensky tha se skena dukej si zjarrvënie dhe se një sulm me raketa do të kishte shpërndarë trupat. Shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës i bëri thirrje OKB-së dhe Kryqit të Kuq që të hetojnë vdekjet, duke pretenduar se Rusia kishte vënë në shënjestër kampin për të mbuluar trajtimin e saj ndaj të burgosurve.

Kryqi i Kuq tha se po kërkonte akses në vend dhe kishte ofruar të ndihmonte në evakuimin e të plagosurve. “Prioriteti ynë tani është të sigurohemi që të plagosurit të marrin trajtim shpëtimi dhe që trupat e atyre që humbën jetën të trajtohen në mënyrë dinjitoze,” thuhet në një deklaratë. Prokurori i ri i Përgjithshëm i Ukrainës Andriy Kostin tha më herët se kishte hapur një hetim për krimet e luftës për shpërthimin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *