Lufta/ Ukraina e konfirmon: Raketat ruse kanë goditur një jetimore pranë Kievit

Një jetimore në Vorzel, një qytet i vogël rreth 40 km larg Kievit, është goditur nga granatimet e forta ruse, ka thënë prokurorja e përgjithshme e Ukrainës.

Iryna Venediktova shkroi në Facebook se mbeturinat nga një raketë ruse goditën një jetimore në qytet ku strehohen 50 fëmijë.

Ajo tha se nuk kishte viktima dhe vuri në dukje se “po merren masa për evakuimin e tyre”.

Në të njëjtën kohë, zyrtarët ukrainas njoftuan se një numër fëmijësh ishin plagosur nga granatimet ruse të qytetit të Okhtyrka në rajonin lindor të Sumy.

Dmytro Zhyvytskyy, kreu i administratës ushtarake rajonale, tha se një zonë banimi, disa strehë për bomba dhe një kopsht fëmijësh ishin goditur nga një breshëri artilerie.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *