Lufta Ukrainë-Rusi/ 50 ditë në foto para dhe pas, si bombardimet ndryshuan fytyrën e vendit ukrainas

Pushtimi rus i Ukrainës ka sjellë një nivel shkatërrimi qytetar që nuk është parë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Përpjekja e Kremlinit për të thyer Ukrainën me çdo mjet të nevojshëm ka rezultuar në dëmtimin dhe prishjen e shtëpive, kishave, spitaleve dhe shkollave në të gjithë vendin.

Ministria e Ekonomisë e Ukrainës vlerëson se pothuajse 100 miliardë paund dëme janë shkaktuar tashmë në ndërtesat dhe infrastrukturën civile. Këtu tregojmë se si qytetet e Ukrainës kanë ndryshuar në më pak se dy muaj luftë .

51

Kockat e hirit të qendrës tregtare Retroville në periferi të Kievit janë pothuajse të panjohura nga forma e saj origjinale. E përfunduar vetëm në vitin 2020, struktura e qelqit shkëlqyese u shkatërrua nga një shpërthim rakete më 20 mars, ndërsa luftimet po afroheshin pranë kryeqytetit.

52

Sheshi i Lirisë është ndër më të mëdhenjtë në Evropë. Në ditët e para të luftës, sheshi u bombardua rëndë nga forcat ruse, duke dëmtuar shtëpinë e operës, sallën e koncerteve dhe zyrat qeveritare.

55

Kupolat e Kishës së Ndërmjetësimit në Malyn janë zhveshur deri në lëndë druri nga shpërthimet e bombave dhe muret e saj tani janë të mbushura me vrima plumbash. Jashtë dy gurë varresh qëndrojnë – një për Putinin dhe një për bashkëpunëtorin e tij Lukashenko.

57

Teatri i epokës sovjetike të Mariupolit u godit nga një raketë më 16 mars, ndërsa rreth 1000 njerëz u strehuan brenda. Rreth 300 njerëz u vranë, sipas autoriteteve lokale.

59

Në një përpjekje për të penguar përparimin rus në Kiev, forcat ukrainase shkatërruan një urë pranë qytetit të Irpin. Ura mori dëme të mëtejshme kur civilët përdorën rrënojat e betonit për t’u strehuar nga bombardimet ruse.

61Sulmet ajrore shkatërruan pjesën më të madhe të Kharkiv, qytetit të dytë të Ukrainës, në ditët e para të luftës. Zjarrfikësit luftuan për orë të tëra ndërsa flakët përfshiu çatinë e selisë së policisë së qytetit. Ndërtesa e universitetit aty pranë u dëmtua gjithashtu shumë.

63Fiksimi i Kremlinit me fshirjen e kulturës ukrainase është ilustruar në këtë foto të një statuje të poetit kombëtar, Taras Shevchenko, me një plumb nëpër kokën e tij prej bronzi. Shevchenko, i lindur në 1814, shkroi poezi në vendlindjen e tij ukrainase duke promovuar pavarësinë nga Rusia perandorake.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *