Luftë në çdo qytet, ushtria e Ukrainës: Rrëzuam helikopterë e dronë të rusëve (flet për kohëra të vështira

‘Kohë e vështirë’ për ushtrinë e Ukrainës. Ushtria e Ukrainës sapo ka dhënë një përditësim mbi luftimet e së dielës.

Duke shkruar në Facebook, Shtabi i Përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës e përshkroi të dielën si “një kohë të vështirë” për ushtrinë, duke thënë se trupat ruse “vazhdojnë granatimet në pothuajse të gjitha drejtimet”.

Raportet e fundit sugjerojnë se trupat ruse kanë marrë Berdyansk, një port jugor, por më parë Ukraina tha se kishte luftuar kundër një sulmi në qytetin e dytë më të madh të vendit, Kharkiv.

Deklarata

Sot ka qenë një kohë e vështirë për Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës.

Pushtuesit vazhdojnë granatimet pothuajse në të gjitha drejtimet.

Forcat Ajrore kundërshtojnë agresorin si në qiell ashtu edhe në tokë.

Garnizoni i aviacionit në Vasylkiv po mbrohet heroikisht, duke përballuar granatimet masive dhe sulmet e armikut. Ushtarët e Forcave Ajrore sprapsin me guxim agresorin në qytete dhe garnizone të tjera ushtarake.

Gjatë ditës së sotme, bombarduesit dhe avionët sulmues qëlluan me raketa gjashtë kolona të pajisjeve ushtarake të pushtuesve.

Avionët sulmues Su-25 në çifte dhe njësi sulmuan dhe shkatërruan kolonat e automjeteve të armikut në rajonet Kherson dhe Chernihiv.

Avionët bombardues vazhduan punën luftarake të avionëve sulmues në caqet tokësore. Su-24M shkatërroi kolonat e automjeteve të armikut në Kiev, Zhytomyr, Chernihiv dhe Zaporizhia.

Helikopteri armik Ka-52 dhe droni Orlan-10 u rrëzuan nga njësitë e raketave kundërajrore.

Edhe një herë, ekuipazhi i kompleksit të mjeteve ajrore pa pilot “Bayraktar TB2” punoi shkëlqyeshëm, duke goditur kolonën e Buk-M1 SAM me një bombë aviacioni të rregulluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *