Luftimet në Gaza/ Rritet numri i të vdekurve, Izraeli vret militantin e dytë kryesor të grupit Xhihadi Islamik Palestinez

luftimet ne gaza rritet numri i te vdekurve izraeli vret militantin e dyte kryesor te grupit xhihadi islamik palestinez
luftimet ne gaza rritet numri i te vdekurve izraeli vret militantin e dyte kryesor te grupit xhihadi islamik palestinez

Izraeli ka vrarë një militant të dytë të lartë nga grupi i Xhihadit Islamik Palestinez, ndërsa numri i të vdekurve vazhdon të rritet nga sulmet ajrore në Gaza.

Gjashtë fëmijë dhe disa luftëtarë të PIJ-së – përfshirë udhëheqësit Khaled Mansour dhe Tayseer Jabari – janë në mesin e 28 palestinezëve që kanë vdekur.

Gati 400 raketa dhe mortaja palestineze janë hedhur në drejtim të Izraelit që nga e premtja, tha një zyrtar izraelit.

Izraeli thotë se nisi operacionet për shkak të “kërcënimit të menjëhershëm” nga PIJ.

Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës që nga një konflikt 11-ditor në maj 2021 që la më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë të vdekur.

Ushtria izraelite paralajmëron se ky operacion i fundit – i koduar Breaking Dawn – mund të zgjasë për një javë.

Në ditën e dytë të dhunës, Izraeli vrau të shtunën udhëheqësin e lartë të PIJ-së Khaled Mansour në një sulm ajror në një shtëpi në Rafah, në jug të Gazës.

Komandanti i kishte mbijetuar më parë pesë tentativave për vrasje nga ushtria izraelite, e cila e akuzoi atë për planifikimin e operacioneve militante jashtë Gazës.

Vdekja e tij vjen pas një sulmi vdekjeprurës ajror izraelit kundër Tayseer Jabari, një tjetër komandant i lartë i PIJ, të premten.

Si dhe sulmet ajrore në Gaza, rreth 19 anëtarë të PIJ janë arrestuar në bastisjet në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar, sipas Izraelit.

Sirenat paralajmëruese për raketat në hyrje vazhduan të bien në qytetet izraelite të shtunën, mes raporteve të tjera për sulme ajrore në Gaza.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës fajësoi “agresionin izraelit” për vdekjen e palestinezëve dhe për 203 personat e plagosur.

Izraeli akuzoi militantët e PIJ-së se shkaktuan aksidentalisht të paktën disa nga këto vdekje – duke pretenduar të shtunën se grupi hodhi një raketë endacak duke vrarë shumë fëmijë në Jabalia, në Rripin e Gazës. BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këtë pretendim.

Deri tani Hamasi, grupi më i madh militant në zonë – i cili ka ideologji të ngjashme me Xhihadin Islamik dhe shpesh koordinon veprimet e tij me të – nuk duket se po gjuan nga arsenali i tij i madh i raketave.

Si rezultat, nuk ka raporte për sulme ajrore izraelite që synojnë Hamasin, gjë që do të shënonte një përshkallëzim të dhunës.

Hamasi lëshoi ​​deklarata të forta të premten mbrëma duke thënë se “grupet e rezistencës” ishin të bashkuara. Por për shkak se ajo qeveris Gazën, ajo ka konsideratat e veta praktike që mund ta ndalojnë atë të përfshihet më shumë.

Llogaritjet e Hamasit mund të ndryshojnë, nëse për shembull numri i viktimave të civilëve në Gaza rritet me shpejtësi.

Nëse vendos t’i bashkohet luftimeve, atëherë ajo shpejt do të bëhej shumë më intensive.

Jeta në territorin palestinez tashmë është bërë shumë më e vështirë javën e kaluar, pasi Izraeli mbylli vendkalimet me Gazën mes frikës se Xhihadi Islamik do të hakmerrej për arrestimin e një prej liderëve të tij në Bregun Perëndimor verior.

Të shtunën, termocentrali i vetëm i Gazës u mbyll sepse nuk kishte marrë asnjë dërgesë karburanti, tha një zëdhënës i kompanisë së energjisë elektrike.

Departamenti Amerikan i Shtetit u bëri thirrje të gjitha palëve që të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm – duke konfirmuar mbështetjen e tij për të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje, duke vënë në dukje shqetësimin e SHBA-së për raportet për viktima civile, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Duke shpresuar për të parandaluar dhunën e mëtejshme, Egjipti gjithashtu ka ndërhyrë si ndërmjetës midis dy palëve dhe thuhet se ka dërguar një delegacion zyrtarësh në Izrael të shtunën për të vepruar si ndërmjetës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts