Luftimet të ashpra në lindje të Ukrainës

21:27 26/04/2022

Në rajonin e Donbas në lindje të Ukrainës raportohet se ka pasur luftime të ashpra. Serhiy Haidai, guvernatori i rajonit të Luhanskut, i tha BBC-së se megjithëse situata në rajon është e vështirë, ushtria ukrainase vijon ta ruajë pozicionin kundër forcave ruse.

Ai tha se Ukraina ka zmbrapsur 6 sulme ruse në rajon në 24 orët e fundit dhe se bombardimet e vazhdueshme kanë shkaktuar shumë viktima. Haidai po ashtu konfirmoi se qyteti i Kreminës kishte rënë në duart e rusëve. Guvernatori tha se situata për njerëzit në të gjithë Luhansk është “kritike”. Shumë qytete kanë mbetur pa energji elektrike, ujë dhe ushqim pasi infrastrukturat kryesore janë shkatërruar plotësisht.

Banorët e janë këshilluar të evakuohen në rajone më të sigurta dhe evakuime po kryhen çdo ditë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.