Luka Modriç nuk njeh limite, mesfushori kroat kërkon një rekord 58-vjeçar

luka modric nuk njeh limite mesfushori kroat kerkon nje rekord 58 vjecarLuka Modriç ka rinovuar kontratën me Realin dhe për rrjedhojë është në një pozicion për të kapërcyer një rekord që në Madrid daton në vitet 1960.

modric

Ky është testi i jetëgjatësisë, i vendosur nga Ferenc Pushkash, i cili ndeshjen e fundit me fanellën e bardhë e ka luajtur në moshën 39 vjeç e 36 ditë. Kroati do ta arrijë këtë moshë në tetor të 2024-ës, kur do të mund të shtojë edhe një ndeshje për Realin për t’u bërë lojtari më i vjetër në historinë e klubit të bardhë. Të dy rastet e Pushkash dhe Mondriç të ngjashëm janë dy lojtarë fushe, të cilët veprojnë edhe në pozicione të tjera si në sulm ose të paktën organizatorë. Në mënyrë tipike, rekordet e jetëgjatësisë dominohen nga portierët, të cilët i nënshtrohen më pak konsumimit sesa lojtarët në fushë, por në Madrid, hungarezi, i cili vdiq në vitin 2006, dhe kroati, i cili do të mbushë 39 vjeç më 9 shtator, sundojnë.

Pushkash ka veshur për herë të fundit fanellën e Madridit më 8 maj 1966, në një ndeshje të Kupës së Mbretit kundër Betisit. Kishin mbetur vetëm tri ditë deri në ndeshjen finale të Kupës së Kampioneve kundër Partizanit të Beogradit. “Cañoncito Pum”, rëndësia e të cilit në Madrid tashmë kishte filluar të binte, megjithatë vazhdoi të ishte i vlefshëm në lojën sulmuese të Madridit, siç dëshmohet nga pesë golat e tij kundër Fejnordit në raundin e parë të Kupës Evropiane. Megjithatë, dëmtimet kishin filluar t’i bënin dëm, si ai që e pengoi të luante në finalen e atij edicioni evropian të viteve 1965-66 , të cilin Madridi e kurorëzoi me fitimin e Kupës së tij të gjashtë Evropiane me njëmbëdhjetë lojtarë të gjithë spanjollë.

DY LEGJENDA – Madridi humbi ndeshjen e fundit të Pushkash, 3-2 në “Vijamarín” (Sevilje), dhe nuk mundi të kthehej në “Bernabéu”, një javë më vonë dhe me festimet për Orejona në Bruksel ende të fundit. Me shumë probleme fizike, ai përfundoi, duke i varur këpucët pas një karriere legjendare që zgjati 22 sezone, në të cilën vetëm Kupa e Botës me Hungarinë i shpëtoi. Në vitin 2018, ishte Luka Modriç ai që ishte afër që t’i sillte Kroacisë yllin e saj të parë, por humbi finalen e Moskës nga Franca e Mbapesë. Dhe karriera e gjatë e Modriç në Madrid, të cilit ai iu bashkua në vitin 2012, nuk e ka penguar atë të jetë gjithashtu një legjendë me kombëtaren e tij. Ndeshja e tij e fundit me Madridin ishte kundër Vijarrealit, të dielën e kaluar, 38 vjeç, tetë muaj e 10 ditë. Pushkash shfaqet gjithnjë e më afër në horizontin e gjeniut nga Zadari.

LEDJO SEFERKOLLI-PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts