Lukashenko kërcënon pak orë para takimit Rusi- Ukrainë: Sanksionet po e shtyjnë Moskën drejt Luftës së Tretë Botërore

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko lëshoi ​​sonte një kërcënim rrëqethës se sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë po e shtyjnë Kremlinin në një Luftë të Tretë Botërore, pasi Vladimir Putin vendosi forcat e bërthamore në “gadishmëri”.

Komentet e Lukashenkos erdhën pasi Kievi dhe Moska ranë dakord të zhvillonin bisedime paqeje në kufirin me Bjellorusinë – megjithëse Volodymyr Zelensky pranoi se nuk ishte i sigurt për një zgjidhje pozitive, duke shtuar se ai i detyrohej popullit të tij që të paktën të përpiqej dhe të angazhohej.

Këtë mbrëmje, BE-ja zbuloi gjithashtu një paketë të re sanksionesh kundër regjimit të Putinit, duke mbyllur hapësirën e saj ajrore për të gjithë avionët rusë dhe duke ndaluar mediat propagandistike të Kremlinit, Russia Today dhe Sputnik. Në përgjigje të masave, transportuesi rus Aeroflot tha se po pezullonte të gjitha fluturimet drejt Evropës.

“Tani po flitet shumë kundër sektorit bankar, gazit, naftës, SWIFT,” tha Lukashenko. ‘Është më keq se lufta. Kjo po e shtyn Rusinë në një Luftë të Tretë Botërore. Këtu duhet të jemi të përmbajtur që të mos futemi në telashe. Sepse lufta bërthamore është fundi i gjithçkaje.’

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.