Lumë ‘kilometrik’ llave, pamje me ‘dron’ nga shpërthimi i vullkanit në Islandë (VIDEO)

Vullkani Fagradalasjall e cila ndodhet rreth 25 milje larg nga kryeqyteti i Islandës ka filluar të shpërthejë që nga marsi.

Duke u rikthyer sërish aktive që pas 900 viteve që nuk shfaqte asnjë lloj aktiviteti. Por, pamjet e filmuara nga ajri tregojnë një fenomen të jashtëzakonshëm, që nuk na qëllon çdo ditë ta shohim. Në pamjet e publikuara nga mediat, të siguruara nga dronët, shihet teksa shpërthen lumi i llavës, e cila më pas krijon një derdhje të madhe.

Videoja në fjalë është realizuar nga YouTuberi i njohur, Joey Helms.

“Përreth vullkanit ku lirohen shumë gazra që shkaktojnë turbulenca dhe hedhjen e gurëve të nxehtë”, ka thënë autori i videos.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.