Lumi Donets kthehet në “macen e zezë” të Putinit/ Trupat ruse pësojnë një tjetër disfatë, imazhet satelitore iu zbuluan lëvizjen e radhës

lumi donets kthehet ne macen e zeze te putinit trupat ruse pesojne nje tjeter disfate imazhet satelitore iu zbuluan levizjen e radhes
lumi donets kthehet ne macen e zeze te putinit trupat ruse pesojne nje tjeter disfate imazhet satelitore iu zbuluan levizjen e radhes

Rusia ka bërë një tjetër përpjekje të dështuar për të kapërcyer lumin në Donbas, ku një batalion i tërë u mposht nga artileria ukrainase.

Trupat e Putinit po përpiqeshin të shpëtonin burrat dhe automjete që kishin mbetur të bllokuar në anën e gabuar të lumit Donets, afër Biolhorivka, pasi përpjekja e parë më 8 maj përfundoi me urat e tyre ponton që u fundosën nga një breshëri artilerie që shkatërroi dhjetëra mjete të blinduara, automjete dhe mund të ketë vrarë më shumë se 1000 trupa.

Por misioni i tyre i shpëtimit u zbulua dhe iu nënshtrua të njëjtit fat. Imazhet e reja satelitore të marra pranë Biolhorivka tregojnë një tjetër urë pontoni të fundosur së bashku me gjysmë duzine automjetesh të shkatërruara ose të braktisura. Rusia ka humbur më shumë se 70 automjete dhe ka parë dy batalione këmbësorie të shkatërruara në katër ditë përpjekje për të kapërcyer lumin, sipas sajtit hetimor ukrainas InformNapalm.

Ky është thjesht poshtërimi i fundit për ushtrinë e Putinit, dikur e renditur e dyta në botë, pasi komandantët nuk arritën të kapnin kryeqytetin Kiev, u mundën në Mykolaiv nga një grup trupash dhe civilësh të mbrojtjes territoriale dhe morën anijen e tyre në Detin e Zi.

Komandantët tani po përpiqen të marrin kontrollin e rajonit të Donbasit, duke pretenduar me cinizëm se ky ishte objektivi i tyre i vërtetë gjatë gjithë kohës, por deri më tani nuk kanë arritur të bëjnë ndonjë përparim të rëndësishëm, me Kievin që pretendon se Rusia ka pësuar humbje ‘kolosale’.

Sulmi në Bilohorivka ishte pothuajse me siguri i projektuar për të rrethuar qytetet e Severodonetsk dhe Lysychansk – të cilat kalojnë lumin Donets – në një lëvizje pince nga perëndimi dhe lindja. Nëse do të kishte pasur sukses, mbrojtësit ukrainas do të ishin ndërprerë nga përforcimi dhe ri-furnizimi, duke u përballur me një fat të ngjashëm me ata në Mariupol.

Pasi nuk arritën të merrnin Bilohorivka, forcat ruse që tani po shtyjnë në periferi të Severodonetsk, përballen me luftime rrugë më rrugë për ta marrë atë. Marrja e Lysychansk do t’u kërkojë atyre të bëjnë një kalim lumi diku, pasi mbrojtësit ukrainas shkatërruan urat e përhershme. Mbetet për t’u parë nëse ata janë në gjendje ta bëjnë këtë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts