LVV eshte Fituesi i i Zgjedhjeve në Kosovë

albin kurti kryeminister

Kur u numëruan rreth 97% të votave, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) u shpall fituese e zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë të mbajtura më 14 shkurt 2021.

Partia e Albin Kurtit arriti të sigurojë 48.18% të votave, e ndjekur nga Partia Demokratike e Kosovës me 17.36%.

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ndjek me 13.17%, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me 7.41%, Lista Serbe 5.24% dhe Iniciativa Social Demokratike me 2.59%.

Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *