Macron bisedë telefonike me Putin, ja çfarë u diskutua

Presidenti rus Vladimir Putin foli me telefon me presidentin francez Emmanuel Macron të enjten dhe i dha atij një shpjegim “shterrues” të arsyeve të veprimeve të Rusisë në Ukrainë, tha Kremlini.

Kremlini tha se telefonata u bë me iniciativën e Macron dhe ai dhe Putin ranë dakord të qëndronin në kontakt.

Macron ndërmori diplomaci intensive në javët e fundit në përpjekje për të shmangur një pushtim rus të Ukrainës, duke përfshirë mbajtjen e bisedimeve me Putinin në Kremlin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.