Macron do të mbyll shkollën e udhëheqësve

19:35 08/04/2021

Kreu i Elizesë ka deklaruar se Kolegji trajnon vetëm studentë të cilët janë të privilegjuar

Emmanuel Macron do të mbyllë e Ecole Nationale d’Administration, shkolla elitare franceze që përfundojnë udhëheqësit e vendit. E njohur si ENA, Grande École ka qenë shtëpia për shërbimin civil të lartë të Francës dhe një rrugë për të shkuar në pushtet. Katër presidentë francezë, përfshirë Macron, kanë kaluar nëpër dyert e tij ashtu si dhjetëra ministra dhe udhëheqës biznesi.

Sidoqoftë, kolegji është bërë shënjestër e zemërimit populist. Provimet e pranimit janë jashtëzakonisht të vështira dhe marrja e ENA dominohet nga studentë me prejardhje të privilegjuar.

Kreu i Elizesë ka bërë të ditur se në shkollë pranohen më pak se 100 studentë në vit. Në muajin shkurt Macron u shpreh se është koha për t’i hapur studentëve që kërkojnë të bëhen në të ardhmen udhëheqës kolegjet më të larta, qoftë edhe ata që kanë prejardhje nga vendet e tjera.

Ai shprehu keqardhje për gjendjen aktuale të lëvizshmërisë sociale në Francë, duke thënë se ishte më keq se 50 vjet më parë. Autoritetet në ENA kanë thënë se profili socio-ekonomik i shkollës është më i mirë se në disa prej institucioneve të tjera elitare të arsimit të lartë, por kritikët kanë deklaruar se kolegji po i shkel studentët.

ENA u krijua në Strasburg në 1945 nga presidenti i atëhershëm Charles de Gaulle, për të rindërtuar një shtet modern francez. Studentët ambiciozë kalojnë vite duke u përgatitur për provimet e ENA-s, të cilat i testojnë ato në tema, përfshirë ekonominë, drejtësinë dhe marrëdhëniet ndërkombëtare. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.