Macron: Franca të ndihmojë Ukrainën të rivendosë integritetin e saj territorial, të punojë për sanksione të reja

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se Franca do të ndihmojë Ukrainën të rivendosë integritetin e saj territorial dhe të punojë me partnerët për sanksione të reja kundër agresorit.

Sipas Pallatit Elysee , Macron foli në telefon me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Presidenti i Republikës përsëriti dënimin e tij të vendosur për aneksimin e paligjshëm nga Rusia të katër rajoneve të Ukrainës. Ai ripohoi vendosmërinë e Francës për të ndihmuar Ukrainën të rifitojë sovranitetin e saj të plotë dhe integritetin territorial dhe të punojë me partnerët e saj evropianë për sanksione të reja,” deklarata. lexoni.

Të dy presidentët diskutuan edhe për situatën në Zaporizhzhia, e cila mbetet shumë shqetësuese. Macron dënoi arrestimin e drejtorit të uzinës nga trupat ruse.

“Të dy presidentët nënvizuan urgjencën afatshkurtër për të lejuar rotacionin e personelit ukrainas që garanton funksionimin dhe sigurinë e objekteve”, thuhet në raport.

Macron kujtoi gjithashtu qëndrimin e tij për mbështetjen e sovranitetit të Ukrainës mbi stacionin dhe kërkesën për tërheqjen e trupave ruse nga territori i tij.

Më 30 shtator, Kremlini priti një ceremoni të të ashtuquajturit “inkorporim” në Rusi të entiteteve kukull “DNR” dhe “LNR”, si dhe territoret e rajoneve Kherson dhe Zaporizhia të Ukrainës të pushtuara nga ushtria ruse, gjë që shkaktoi zemërim të gjerë ndërkombëtar.

Të premten, më 30 shtator, rusët arrestuan drejtorin e përgjithshëm të termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, Ihor Murashov dhe e morën me vete.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts