Macron mund të vizitojë Ukrainën pas vendimit të BE-së për kandidaturën e Ukrainës

Presidenti francez Emmanuel Macron mund të bëjë vizitën e tij të parë në Ukrainë që nga pushtimi rus pasi Bashkimi Evropian vendos në fund të qershorit për aplikimin e Kievit për t’u bashkuar me unionin, u tha gazetarëve në një konferencë të premten një burim i Pallatit Élysée.

“Ne presim që komisioni të na japë mendimin e tij. Vendimi mund të jetë t’i jepet Ukrainës statusi kandidat”, tha burimi.
“Ne do të përcaktojmë kohën e vizitës sipas këtyre parametrave”, shtoi burimi.

Burimi i Elysée theksoi se Macron dëshiron të vizitojë Ukrainën në një mënyrë më të dobishme për vendin.

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë, shumë liderë perëndimorë kanë vizituar vendin, duke përfshirë kryeministrin britanik Boris Johnson dhe kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Por Macron ende nuk e ka vizituar Kievin, pavarësisht rolit aktiv që ka luajtur gjatë gjithë krizës.

Macron u kritikua kohët e fundit nga liderët ukrainas për komentet në të cilat ai tha “ne nuk duhet të poshtërojmë Rusinë” në mënyrë që të ndjekim diplomacinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.