Macron padit karikaturistin që e shfaqi si Hitleri

[embedded content]

19:02 29/07/2021

“TĂ« lejojnĂ« tĂ« tallesh me Profetin, por jo me Presidentin”

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paditur një pronar billboard, i cili në shenjë proteste kundër masave anti-Covid e paraqiste si Adolf Hitleri.

Përmes një postimi në Twitter Michel-Ange Flori, i cili zotëron rreth 400 billboard ka shkruar se në Macronia mund të tallesh me Profetin, kjo është satirë, por të bësh Presidentin të duket si diktator është blasfemi.

Posteri portretizon Presidentin Macron me uniformĂ«n e udhĂ«heqĂ«sit nazist dhe u shfaq ditĂ«t e fundit nĂ« dy billborde tĂ« vendosura nĂ« njĂ« rrugĂ« me katĂ«r korsi pranĂ« hyrjes nĂ« Toulon. MenjĂ«herĂ« pas shfaqjes sĂ« kĂ«tyre postreave Prokuroria hapi njĂ« hetim pĂ«r “fyerje publike” .

Vepra e “fyerjes sĂ« Presidentit tĂ« RepublikĂ«s” u shfuqizua nĂ« vitin 2013 pasi njĂ« vendim i GjykatĂ«s Evropiane pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut dĂ«noi FrancĂ«n, por kreu i shtetit mbrohet nga fyerjet dhe shpifjet publike si çdo qytetar i zakonshĂ«m edhe nĂ«se ndjekjet penale, ndonjĂ«herĂ« perceptohen si njĂ« sulm ndaj lirisĂ« sĂ« shprehjes.

Vetë francezët nisur nga kufizimet e Covid-19, si dhe përdorimi i certifikatës së gjelbër thonë se vendi po rrëshket drejt një diktature.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.