Macron paralajmëron se politikat e ekstremit të djathtë dhe të majtë mund të çojnë në ‘luftë civile’

macron paralajmeron se politikat e ekstremit te djathte dhe te majte mund te cojne ne lufte civile
macron paralajmeron se politikat e ekstremit te djathte dhe te majte mund te cojne ne lufte civile

Presidenti Emmanuel Macron paralajmëroi se politikat e kundërshtarëve të tij të ekstremit të djathtë dhe të majtë mund të çojnë në “luftë civile”, ndërsa Franca përgatitej për zgjedhjet e saj më përçarëse në dekada.

Politika franceze u zhyt në trazira nga Macron që thirri zgjedhje të parakohshme legjislative pasi partia e tij centriste u mposht nga Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë (RN) në një votim evropian në fillim të këtij muaji.

Sondazhet e fundjavës sugjeruan që RN do të fitonte 35-36 për qind në raundin e parë të dielën, përpara një aleance të krahut të majtë me 27-29,5 për qind dhe qendrës së Macronit në vendin e tretë me 19,5-22 për qind.

Një raund i dytë votimi do të pasojë më 7 korrik në zonat ku asnjë kandidat nuk merr më shumë se 50 për qind në raundin e parë.

Duke folur në podkastin “Generation Do It Yourself”, Macron, 46 vjeç, denoncoi si RN ashtu edhe partinë e majtë France Unbowed.

Ai tha se e djathta ekstreme “ndan dhe shtyn drejt luftës civile”, ndërsa partia e majtë e fortë “Franca e Papërkulur”, e cila është pjesë e aleancës së Frontit të Ri Popullor, propozon “një formë të komunitarizmit”, duke shtuar se lufta civile vjen nga ajo.”

Më herët të hënën, lideri i ekstremit të djathtë francez, Jordan Bardella tha se partia e tij RN ishte gati të qeverisë, ndërsa ai u zotua të frenojë imigracionin dhe të trajtojë çështjet e kostos së jetesës.

“Me tre fjalë: ne jemi gati,” tha Bardella, presidenti 28-vjeçar i RN në një konferencë shtypi teksa zbuloi programin e partisë së tij.

Bardella, i njohur për ndihmën e RN-së për të pastruar imazhin e saj ekstremist, u ka kërkuar votuesve që t’i japin partisë euroskeptike një shumicë të plotë për ta lejuar atë të zbatojë programin e saj kundër imigracionit, ligjin dhe rendin.

“Shtatë vite të gjata të makronizmit e kanë dobësuar vendin,” tha ai, duke u zotuar të rrisë fuqinë blerëse, “të rivendosë rendin” dhe të ndryshojë ligjin për ta bërë më të lehtë dëbimin e të huajve të dënuar për krime.

Ai përsëriti planet për të shtrënguar kufijtë dhe për ta bërë më të vështirë marrjen e nënshtetësisë për fëmijët e lindur në Francë nga prindër të huaj.

Bardella shtoi se RN do të përqëndrohet në masat “realiste” për të frenuar inflacionin, kryesisht duke ulur taksat e energjisë.

Ai gjithashtu premtoi një “big bang” disiplinor në shkolla, duke përfshirë ndalimin e telefonave celularë dhe testimin e futjes së uniformave shkollore, një propozim i paraqitur më parë nga Macron.

Kryeministri Gabriel Attal i partisë së Rilindjes së Macron-it përbuzi programin ekonomik të RN-së, duke i thënë radios Europe 1 se vendi ishte “drejtë drejt katastrofës” në rast të një fitoreje të RN.

Sot, Attal do të takohet kokë më kokë me Bardella në një debat televiziv.

Sa i përket politikës së jashtme, Bardella tha se RN kundërshtoi dërgimin e trupave franceze dhe raketave me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë – siç u diskutua nga Macron – por do të vazhdojë të ofrojë mbështetje logjistike dhe materiale.

Ai shtoi se partia e tij, e cila kishte lidhje të ngushta me Rusinë përpara pushtimit të Ukrainës, do të ishte “jashtëzakonisht vigjilente” përballë përpjekjeve të Moskës për të ndërhyrë në çështjet franceze.

Macron këmbënguli se Franca do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për një afat të gjatë ndërsa u takua me shefin e NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Ne do të vazhdojmë të mobilizojmë për t’iu përgjigjur nevojave imediate të Ukrainës,” tha ai së bashku me Stoltenberg në Pallatin Elysee.

Zgjedhjet po formohen si një përballje midis RN dhe Frontit të Ri Popullor të majtë, i cili dominohet nga e majta e fortë France Unbowed.

Bardella pretendoi se RN, të cilën partitë kryesore në të kaluarën janë bashkuar për ta bllokuar, ishte tani zgjedhja “patriotike dhe republikane” e përballur me atë që ai pretendonte se ishte antisemitizmi i partisë së Melenchon.

France Unbowed, e cila kundërshton luftën e Izraelit në Gaza dhe refuzoi të etiketojë sulmet e Hamasit të 7 tetorit si “terrorizëm”, mohon akuzat për antisemitizëm.

Duke thirrur zgjedhjet në vetëm tre javë, Macron shpresonte t’i pengonte kundërshtarët e tij dhe t’i kapte të papërgatitur.

Por analistët kanë paralajmëruar se masa mund të dështojë nëse presidenti thellësisht jopopullor detyrohet të ndajë pushtetin me një kryeministër nga një parti kundërshtare.

Fuqia e RN, Marine Le Pen, e cila po tenton të pasojë Macron si president, i ka bërë thirrje atij të largohet nëse humbet kontrollin e parlamentit.

Macron ka këmbëngulur se ai nuk do të japë dorëheqjen përpara përfundimit të mandatit të tij të dytë në 2027, por është zotuar se do t’i kushtojë vëmendje shqetësimeve të votuesve.

Duke folur të hënën, Macron mbrojti edhe një herë zgjedhjen e tij për të thirrur zgjedhje të parakohshme.

“Është shumë e vështirë. Unë jam i vetëdijshëm për këtë dhe shumë njerëz janë të zemëruar me mua, “tha ai në podcast.

“Por e bëra sepse nuk ka asgjë më të madhe dhe më të drejtë në një demokraci sesa besimi te njerëzit.”

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts