Macron premton një gamë të gjerë reformash për Francën

macron premton nje game te gjere reformash per francen

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi një sërë masash, nga rregullimi i kohës para ekranit të fëmijëve deri tek rritja e pagesave të pushimit prindëror, në një përpjekje për të rigjallëruar mandatin e dytë të dëmtuar nga jopopullariteti i tij dhe reformat e kontestuara.

Në një konferencë të rrallë dhe të gjatë për shtyp, Macron u fokusua në shqetësimet e përditshme të votuesve, duke përfshirë shkollat ​​dhe koston e jetesës, duke konfirmuar se ai dëshiron të kthejë faqen në reformat e kontestuara të pensioneve dhe emigracionit të vitit të kaluar.

“Franca do të jetë më e fortë në këtë botë të trazirave nëse jemi më të bashkuar,” tha ai. “Jam i bindur se kemi të gjitha mjetet që na nevojiten për të pasur sukses”.

Pakënaqësia për rritjen e kostove të jetesës dhe reformat e vitit të kaluar kanë goditur seriozisht vlerësimet e Macron dhe shanset e tij në zgjedhjet e Parlamentit Evropian në qershor, ku partia e tij mbetet keq pas Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen.

Në një shenjë për këtë, Macron konfirmoi planet për uljen e taksave për klasën e mesme dhe tha se energjia elektrike do të mbetet dukshëm më e lirë se në disa vende fqinje, por nuk dha detaje.

“Ka një pikë të verbër në Francë, që do të thotë se shumë nga bashkatdhetarët tanë fitojnë shumë për të marrë ndihmë, por jo aq sa për të jetuar mirë”, tha Macron. Ai tha se donte ta trajtonte këtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts