Macron ruan epërsinë, Le Pen reagon pas raundit të parë të zgjedhjeve: Balotazhi, zgjedhje e qytetërimit

Udhëheqësi aktual i Francës Emmanuel Macron dhe sfiduesja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen sipas raundit te pare do te  shkojnë në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale të 24 prillit

Macron mori 28.1-29.5% të votave në raundin e parë ndërsa Le Pen fitoi 23.3-24.4%, sipas vlerësimeve të veçanta nga anketuesit Ifop, OpinionWay, Elabe dhe Ipsos. Këto vlerësime, të publikuara pasi votimi përfundoi, zakonisht janë shumë të besueshme në Francë.

Nëse konfirmohet, ky rezultat do të krijonte një duel midis një liberali ekonomik me një këndvështrim globalist në Macron dhe një nacionalist ekonomik thellësisht euroskeptik, i cili, deri në luftën në Ukrainë, ishte një admirues i hapur i presidentit rus Vladimir Putin.

Se kush do të mbajë Pallatin Elysee më pas do të varet nga mënyra se si ata që mbështetën rivalët e Macron dhe Le Pen hodhën votat e tyre.

Pas raundir Le Pen tha se dëshironte të bashkonte të gjithë francezët. Balotazhi “do të jetë një zgjedhje e qytetërimit”, tha ajo, duke shtuar se platforma e saj do të mbronte të dobëtit dhe do ta bënte Francën të pavarur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *