Macron shpreh mbështetjen për anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Presidenti francez Emmanuel Macron shprehu mbështetjen për anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

“Rruga më e drejtpërdrejtë ishte e hapur për Ukrainën, e cila do t’i bashkohet NATO-s kur të jenë të disponueshme rrethanat,” tha Macron në një konferencë shtypi në margjinat e samitit të NATO-s në Vilnius, Lituani.

“Në ato kohë të pasigurta, një mesazh i fortë duhet t’i jepet Rusisë,” tha ai.

“Rusia as nuk do të ndajë, as nuk do t’i shterojë partnerët e NATO-s”, shtoi ai.

Macron në këtë kontekst siguroi se mbështetja për Ukrainën do të vazhdojë derisa të përfundojë agresioni rus.

“Vendosa të shkoj më tej dhe t’i dorëzoj Ukrainës raketa lundrimi SCALP”, shtoi presidenti francez. “Ne duhet të tregojmë kolektivisht se koha tani është në favor të Ukrainës.”

Samiti dyditor i NATO-s në kryeqytetin lituanez përfundoi të mërkurën me një premtim për mbështetje të fortë për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë, e cila ka kaluar 500 ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts