Macron shpreson për “zgjidhje historike” të krizës në Ukrainë përpara vizitës në Moskë: Besoj se Presidenti Putin është i disponueshëm për këtë

macron shpreson per zgjidhje historike te krizes ne ukraine perpara vizites ne moske besoj se presidenti putin eshte i disponueshem per kete
macron shpreson per zgjidhje historike te krizes ne ukraine perpara vizites ne moske besoj se presidenti putin eshte i disponueshem per kete

Presidenti francez Emmanuel Macron beson se ai mund të japë “një zgjidhje historike” për krizën e Ukrainës përpara mbërritjes së tij në Moskë për bisedime me presidentin rus Vladimir Putin.

Pas një stuhie aktivitetesh diplomatike që përfshinin bisedimet me presidentin amerikan Joe Biden këtë fundjavë dhe tre telefonata me Putinin, Macron do të zbarkojë në Moskë të hënën për të kërkuar një “zhvlerësim” të bllokimit të tensionuar në kufijtë lindorë të Ukrainës.

Rusia ka mohuar planifikimin për të pushtuar Ukrainën, por ka dhjetëra mijëra trupa pranë kufijve të fqinjit të saj, duke bërë që SHBA të urdhërojë rreth 3,000 trupa shtesë për të forcuar krahun lindor të NATO-s në Poloni dhe Rumani.

Shtëpia e Bardhë beson se Moska ka grumbulluar të paktën 70% të fuqisë së zjarrit që i nevojitet për t’i dhënë Vladimir Putin opsionin e një operacioni të madh ushtarak deri në mes të shkurtit. Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, tha të dielën se një pushtim mund të ndodhë “sa më shpejt që nesër”.
Megjithatë, Macron i tha gazetës Journal du Dimanche të dielën se objektivi i Rusisë nuk ishte “Ukraina, por një sqarim i rregullave… me NATO-n dhe BE-në”.
Prandaj ishte “urgjente të avancohej drejt një rendi të ri për të cilin Europa jonë ka nevojë thellësisht dhe që mbështetet në parimin kardinal të barazisë sovrane midis shteteve”, tha ai për gazetën.

Ai tha se dialogu i tij me Putinin ndoshta do të mjaftonte për të parandaluar shpërthimin e konfliktit ushtarak pavarësisht vlerësimeve pesimiste në shumë kryeqytete perëndimore.

“Intensiteti i dialogut që kemi pasur me Rusinë dhe kjo vizitë në Moskë janë të dizajnuara për të ndaluar atë që të ndodhë”, tha Macron.
“Më pas do të diskutojmë kushtet e de-përshkallëzimit. Duhet të jemi shumë realistë. Ne nuk do të marrim gjeste të njëanshme, por është thelbësore të ndalojmë përkeqësimin e situatës”.

Macron, diplomacia e të cilit është forcuar nga Franca si mbajtësja aktuale e presidencës evropiane, tha se ai “ka qenë gjithmonë në një dialog të thellë me presidentin Putin dhe përgjegjësia jonë është të ndërtojmë një zgjidhje historike” për problemin e sigurisë evropiane. “Unë besoj se Presidenti Putin është i disponueshëm për këtë,” tha Macron.

Udhëheqësi francez, i cili përballet me një sfidë zgjedhore presidenciale nga kandidatët e ekstremit të djathtë në prill, do të udhëtojë në Kiev të martën për bisedime me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy.

Ndërsa Macron do jetë në Moskë, kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të jetë në Uashington për bisedime me Joe Biden të hënën, duke synuar të ngushtojë dallimet midis qasjes së SHBA-së dhe Gjermanisë ndaj krizës. Berlini është kritikuar nga disa aleatë të NATO-s për mos furnizimin e Ukrainës me armë.

“Ka kritere strikte eksporti që ne po ndjekim për eksportin e armëve në rajonet e krizës,” tha Scholz për Washington Post në prag të vizitës së tij në Shtëpinë e Bardhë dhe vuri në dukje mënyra të tjera në të cilat Gjermania po ndihmonte Ukrainën, duke përfshirë 2 miliardë dollarë në ekonomi. ndihmë mbi shtatë vjet.
Ai gjithashtu vuri në dukje se qeveria e tij po kontribuonte në një përpjekje të NATO-s për të përforcuar krahun lindor të aleancës, me qindra trupa të dislokuara në Lituani, avionë luftarakë në Rumani dhe planet për të dërguar më shumë avionë luftarakë në Baltik.

Megjithatë, ka ende dallime midis Uashingtonit dhe Berlinit lidhur me përgjigjen nëse Rusia sulmon Ukrainën. SHBA ka thënë se tubacioni i gazit Nord Stream 2 nga Rusia në Gjermani nuk do të hapet. Qeveria e Scholz nuk ka qenë aq kategorike dhe kancelarja tha se situata kërkon “paqartësi strategjike”.

“Ju lutem kuptoni se nuk do të hyj në ndonjë specifikë, por përgjigja jonë do të jetë e bashkuar dhe vendimtare”, tha ai.
Mes një ngritjeje ushtarake njëjavore, Moska ka thënë se mund të ndërmarrë veprime ushtarake të papërcaktuara nëse kërkesat e saj të sigurisë nuk plotësohen. Ato përfshijnë një premtim se NATO nuk do ta pranojë kurrë Ukrainën, një kërkesë që Shtetet e Bashkuara dhe NATO e kanë quajtur të papranueshme. Qeveritë perëndimore kanë premtuar të mbrojnë sovranitetin e Ukrainës dhe Boris Johnson e ka paralajmëruar Rusinë se do të ishte një “llogaritje e gabuar tragjike” për të pushtuar fqinjin e saj.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se një sulm i plotë mund të çojë në kapjen e shpejtë të Kievit dhe potencialisht të rezultojë në 50,000 civilë të vrarë ose të plagosur, si dhe deri në 25,000 ushtarë ukrainas të vdekur dhe 10,000 rusë. Miliona njerëz mund të ikin në një krizë refugjatësh për në Evropë, sugjeruan ata.
Ata thanë se ushtria ruse kishte pozicionuar tani 83 “grupe batalioni taktike” pranë Ukrainës, secili me nga 750 deri në 1000 ushtarë. Shifra është rritur nga 60 grupe batalioni dy javë më parë, shtuan ata.

Ish-ministri i mbrojtjes i Ukrainës, Andriy Zagorodnyuk, tha se nuk besonte se një pushtim rus ishte i pashmangshëm. Ai tha se ngritja e pamëshirshme e trupave ruse po vazhdonte sipas linjave të teksteve shkollore, por se synimet dhe strategjia e Kremlinit mbetën të errëta.
“Ne nuk shohim një përfundim politik këtu,” tha ai. “Nëse Putin pushton Kievin, do të ketë luftë në shkallë të gjerë. Forcat e ushtrisë ukrainase do të luftojnë. Do të ketë rezistencë të madhe për të gjitha kohërat. Pse do ta bënit këtë?

“Ukraina nuk do të thotë: “Të bashkohemi me Rusinë.” Kjo kuptohet. Përveç nëse, sigurisht, Putini nuk është plotësisht deluzional dhe ka kuptimin e tij të realitetit. Do të ketë gjak, sanksione. Askush nuk ka nevojë për atë lloj lufte ndërkombëtare në Evropë tani.”
Megjithatë, ministri i jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, kërkoi të dielën të minimizonte “parashikimet apokaliptike” për një pushtim të afërt rus, duke thënë se vendi i tij ishte i fortë dhe kishte mbështetje të paprecedentë ndërkombëtare.
Më herët të dielën, Macron foli për Biden për 40 minuta për të “ndarë informacione rreth kontakteve të bëra gjatë fundjavës” dhe për “koordinim të mirë” përpara misionit të francezit në Moskë.
Shtëpia e Bardhë tha se të dy udhëheqësit diskutuan “përpjekjet e vazhdueshme diplomatike dhe parandaluese në përgjigje të ngritjes së vazhdueshme ushtarake të Rusisë në kufijtë e Ukrainës”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts