Madagaskari përgatitet për një tjetër stuhi tropikale

Madagaskari përgatitet për një tjetër stuhi tropikale vetëm 10 ditë pasi cikloni Batsirai vrau të paktën 121 njerëz, tha  një zëdhënës i OKB-së.

Cikloni tropikal Dumako është në rrugën e duhur për të goditur verilindjen e vendit të martën, tha Stephane Dujarric, zëdhënësi kryesor i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres.

Cikloni Batsirai goditi juglindjen e Madagaskarit në fundjavën e 5 shkurtit, duke zhvendosur 29,000 njerëz dhe duke shkatërruar, përmbytur ose dëmtuar pothuajse 19,000 shtëpi.

“Ekipet shëndetësore janë vendosur në zonat e prekura ku ata po punojnë në bashkëpunim me qeverinë për të rritur reagimin,” tha Dujarric. “Partnerët e ushqimit po ofrojnë ndihmë në para dhe ndihmë ushqimore në natyrë.”

Kur tregjet ushqimore nuk funksionojnë, nuk ka ushqim të mjaftueshëm në dispozicion, ose viktimat nuk mund të hyjnë në tregje, ndihma ushqimore në natyrë shpërndahet shpesh, tha zëdhënësi.

Zëdhënësi tha se Programi Botëror i Ushqimit ka shpërndarë transferta të pakushtëzuara të parave për të ndihmuar familjet e prekura për tre muajt e ardhshëm. Partnerët shëndetësorë të Kombeve të Bashkuara kanë mbështetur gjithashtu rifillimin e shërbimeve shëndetësore dhe rehabilitimin e objekteve mjekësore të dëmtuara nga ciklonet.

“Miqtë tanë në UNICEF (Fondi i OKB-së për Fëmijët) kanë ofruar ilaçe për trajtimin e gati 50,000 rasteve të malaries dhe po mbështesin gjithashtu riparimin e zinxhirëve të ftohjes për vaksinat dhe ilaçet thelbësore,” tha Dujarric.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com