“Mafia shqiptare më e rrezikshmja”, media spanjolle: Si lëviz kokaina nga Ekuadori nga ajri e toka, e blejnë nga bandat kolumbiane dhe…(VIDEO)

Mediat e huaja kanë përqendruar vëmendjen tek trafiku i drogës.

“Ekuadori është shndërruar në eksportuesin e tretë më të madh të drogës në botë.”, shkruajnë mediat spanjolle, ndërsa janë ndalur edhe tek aktiviteti kriminal i bandave shqiptare.

Sipas tyre, Ekuadori dallohet për dominimin e tre bandave me aktivitet ndërkombëtar të cilat bashkëpunojnë me grupet lokale, duke shtuar se i kanë shtrirë tenaakulat nga Ekuadori deri në vendet Perëndimore.

E para, është Sinaloa Cartel e instaluar në Ekuador që nga viti 2009 dhe aleat i ngushtë me Los Choneros.
Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco është i vendosur në territorin ekuadorian që nga viti 2020, i cili rekrutoi exchoneros; Los Lobos dhe Los Tiguerones.

Tjetra e cila shihet edhe më e rrezikshmja është mafia shqiptare që theksohet se filloi aktivitetin e saj kriminal në vend në vitin 2014 dhe u lidh me bandën R7.

Të gjitha këto grupe financojnë dhe kontrollojnë rrugët e transportimit të kokainës nga ajri dhe deti.

Sipas autoriteteve ekuadoriane, ato luftojnë deri në vdekje për të kontrolluar territorin deri te transporti i drogës.
Manabí, për shembull, është pjesë e korridorit ndërkombëtar të trafikut të drogës.

Kartelet Jalisco dhe Sinaloa dhe mafia shqiptare blejnë kokainën nga bandat kolumbiane dhe më pas e zhvendosin nga ai vend përmes kufirit verior, përmes Esmeraldas.

Me ndihmën e grupeve lokale, një pjesë e kokainës dërgohet me rrugë tokësore në Manabí, ku trafiku ndërkombëtar në shumicën e rasteve kryhet nga deti.

Një pjesë tjetër mbërrin me makinë në Guayas, ku kokaina futet në kontejnerë drejt e në port. Megjithatë, droga dërgohet edhe në Santa Elena, nga ku eksportohet me avionë të vegjël dhe aeroplanë. Shumica e dërgesave nga këto provinca transportohen në SHBA dhe Evropë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts