Mafian e limonadave

08:11 26/10/2021

Një taksë e sheqerit i bën pijet e lehta më të shtrenjta në Portugali sesa në vendet e tjera të BE -së. Kjo është arsyeja pse limonada gjithnjë e më shumë po kontrabandohet në vend.

“PĂ«rshĂ«ndetje, dokumentat, ju lutem. ÇfarĂ« keni ngarkuar?”, pĂ«rsĂ«ri hetuesi doganor Helder Mendes ndaloi njĂ« kamion – ai nuk e di as vetĂ« pĂ«r tĂ« satĂ«n herĂ« nĂ« ditĂ«. QĂ« nga ora shtatĂ« e mĂ«ngjesit ai dhe pesĂ« kolegĂ«t e tij kanĂ« kontrolluar kamionĂ«t qĂ« vinin nga Spanja nĂ« pikĂ«n kufitare Vilar Formoso, njĂ« nga mĂ« tĂ« rrahurat nĂ« Portugali.

Sot ai Ă«shtĂ« nĂ« kĂ«rkim tĂ« njĂ« kontrabande qĂ« po e kapin gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« policĂ«t – limonadĂ«n. Kjo i nĂ«nshtrohet njĂ« takse sheqeri nĂ« Portugali, ndĂ«rsa Spanja e bĂ«n atĂ« mĂ« tĂ« shtrenjtĂ« vetĂ«m pĂ«rmes TVSH-sĂ« (taksa mbi vlerĂ«n e shtuar). Kjo Ă«shtĂ« arsyeja pse gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« gjĂ«ra tĂ« Ă«mbla po kalojnĂ« ilegalisht kufirin.

Kontrabandë e organizuar në mënyrë profesionale

“QĂ« nga viti 2017, duhet tĂ« paguhet njĂ« taksĂ« pĂ«r pijet joalkoolike qĂ« pĂ«rmbajnĂ« sheqer”, shpjegon kapiteni Helder Fernandes, kreu i departamentit kriminal tĂ« policisĂ« rurale portugeze (GNR), e cila Ă«shtĂ« gjithashtu pĂ«rgjegjĂ«se pĂ«r hetimet doganore. “Dhe prej dy vitesh kemi vĂ«rejtur se kontrabanda e kĂ«tyre pijeve jo vetĂ«m Ă«shtĂ« rritur, por tashmĂ« Ă«shtĂ« organizuar edhe profesionalisht”.

NjĂ« vit e gjysmĂ« mĂ« parĂ«, nĂ« njĂ« aksion, tĂ« cilin e bĂ«ri policia sekuestroi mĂ« shumĂ« se 600 hektolitra limonada tĂ« pataksuara, duke dĂ«shmuar se sa profesionale Ă«shtĂ«. Kapja mĂ« e madhe deri mĂ« tani, ishte tĂ« paktĂ«n 40 mijĂ« euro taksa. Pijet ishin tĂ« destinuara pĂ«r dyqane dhe restaurante nĂ« zonĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« LisbonĂ«s. Ku do tĂ« fokusohet presidenca portugeze e BE?

Portugal Die Portugiesische Polizei sucht an der Granze nach Limo-Schmugglern

Asnjë harmonizim tatimor në BE

“Problemi Ă«shtĂ«, se taksat brenda BE-sĂ« nuk janĂ« ende tĂ« harmonizuara”, ankohet kapiteni i GNR Fernandes. Fillon tek TVSH-ja. Dhe vlen edhe pĂ«r taksĂ«n e sheqerit, e cila supozohet tĂ« jetĂ« njĂ« nxitje pĂ«r tĂ« konsumuar sheqer mĂ« pak tĂ« dĂ«mshĂ«m. “Taksa Ă«shtĂ« relativisht e ulĂ«t, por shuma bĂ«n diferencĂ«n,” tha zyrtari. KĂ«shtu, oficeri i policisĂ« Helder Mendes dhe kolegĂ«t e tij kontrollojnĂ« njĂ«rin kamion pas tjetrit.

Ata kontrollojnĂ« paletat e mallrave, hipin nĂ« kamionĂ«t cisternĂ« pĂ«r tĂ« kontrolluar nĂ«se po transportojnĂ« limonadĂ« tĂ« pataksuar dhe krahasojnĂ« letrat e ngarkimit me formularĂ«t e taksave nĂ« laptopĂ«t e tyre. NĂ« temperatura gati 30 gradĂ«, Helder Mendes djersitet. “Nuk Ă«shtĂ« e lehtĂ«, sepse duhet tĂ« krahasojmĂ« shumĂ« tĂ« dhĂ«na pĂ«r tĂ« ditur nĂ«se janĂ« kontrabandĂ« apo jo”. A Ă«shtĂ« zbritur TVSH -ja spanjolle nga çmimi? A Ă«shtĂ« paguar portugezi? Ku Ă«shtĂ« dĂ«shmia e taksĂ«s portugeze tĂ« sheqerit?

Edhe bagëtitë e vogla shkaktojnë katrahurë

Ajo që është një problem në kufi ka pasur një efekt pozitiv në vend: Shumë prodhues të limonadës kanë ulur përmbajtjen e sheqerit në pijet e tyre dhe konsumi i limonadës gjithashtu ka rënë, thotë Ministria e Shëndetësisë. Prandaj sëmundjet e përhapura si diabeti dhe obeziteti do të luftoheshin me sukses nga taksa e sheqerit. Dhe kjo edhe pse taksa e sheqerit është vetëm një euro për hektolitër.

Portugal Die Portugiesische Polizei sucht an der Granze nach Limo-Schmugglern

Por pĂ«r shkak se mund tĂ« bĂ«hen para tĂ« mira me limonadĂ«n mĂ« tĂ« lirĂ« nga Spanja, njĂ« lloj mafia limonade po furnizon tani ata qĂ« nuk janĂ« aq tĂ« rreptĂ« pĂ«r taksat: “NĂ« fund tĂ« fundit, njĂ« baba nuk shkon nĂ« SpanjĂ« pĂ«r tĂ« blerĂ« pije joalkoolike pĂ«r ditĂ«lindjen e fĂ«mijĂ«s”, raporton hetuesi doganor Helder Mendes mes dy kontrolleve tĂ« kamionit. “KĂ«ta janĂ« profesionistĂ« qĂ« e bĂ«jnĂ« atĂ« nĂ« njĂ« shkallĂ« tĂ« gjerĂ«.”

Mundësi e lartë fitimi për kontrabandistët e limonadës

Ata nuk fitojnĂ« keq: “NĂ« njĂ« rast, kanoçja me limonadĂ« me kafeinĂ« shitej 50 cent, ndĂ«rsa kushton normalisht njĂ« euro”, kujton kapiteni Helder Fernandes. “Dhe autorĂ«t ende kishin njĂ« diferencĂ« tĂ« madhe fitimi.” Kontrabanda e limonadave ia vlen dhe kjo Ă«shtĂ« arsyeja pse – sipas kapiten Fernandes – nuk bĂ«hen vetĂ«m kontrolle kufitare si ai i Vilar Formoso: “Ne tani kontrollojmĂ« rregullisht edhe kamionĂ«t nĂ« vend dhe dyqanet”.

People sitting at Sul restaurant, Rue do Norte, Bairro Alto, Lisbon, Portugal, Europe

Hetuesi doganor, Helder Mendes ka kontrolluar ndërkohë një kamion tjetër. Gjithçka është në rregull, nuk ka limonadë të paligjshme në bord. Pak pas mesditës ka përfunduar kontrolli në të gjithë kufijtë kombëtarë. 48 hetues doganorë kontrolluan gati 500 kamionë, por kësaj radhe nuk gjetën limonadë kontrabandë. Helder Mendes dhe kolegët e tij largohen, të paktën deri në aksionin tjetër. Heqja përfundimimisht e kontrolleve të limonadave në kufijtë e Portugalisë do të sillte vetëm taksa uniforme në të gjitha vendet e BE-së./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.