“Magji e pastër”, në qytetin afrikan bie borë për herë të parë në 11 vjet

Banorët e qytetit më të madh të Afrikës së Jugut, Johannesburg, u mahnitën nga reshjet e para të borës në më shumë se një dekadë të hënën, me disa fëmijë që panë borë për herë të parë.

Ndërsa pjesë të Afrikës së Jugut marrin rregullisht borë mbi hemisferën jugore muajt e dimrit nga qershori deri në gusht, Johannesburg kishte borë për herë të fundit në gusht 2012.

Pasi u fotografua në sheshin Nelson Mandela në distriktin financiar, Jennifer Banda i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ishte shtatzënë herën e fundit që ra borë.

“Njëmbëdhjetë vjet më vonë, është emocionuese që kemi borë,” tha ajo.

Në rrjetet sociale, banorët e Johanesburgut e përshkruan dëborën si “magji të pastër”, “të vrullshme” dhe një “fillim të mrekullueshëm të javës”.

Profesorja e gjeografisë fizike në Universitetin e Witwatersrand, Jennifer Fitchett i tha gazetës Times të Afrikës së Jugut se bora nuk kishte gjasa të zgjaste dhe ishte shkaktuar nga një rritje e lagështisë, temperaturat e ftohta dhe një erë e ftohtë.

“Kjo ndodh një herë në 10 vjet apo më shumë. Ne nuk jemi një zonë që ka shumë reshje bore dhe kjo është pjesërisht sepse në dimër kemi kushte të thata.”

Për herë të fundit ra borë në vitin 2012 dhe më parë në vitin 2007, tha ajo.

Bora bie në Johanesburg një herë në pesë vjet mesatarisht, me borë më të madhe si ajo e parë të hënën që bie një herë në 10 deri në 20 vjet, tha profesori i klimatologjisë në Universitetin e Witwatersrand, Francois Engelbrecht për faqen e lajmeve të Daily Maverick.

Meteorologu i Shërbimit të Motit të Afrikës së Jugut Wayne Venter tha për Daily Maverick se kushtet nuk ishin të jashtëzakonshme dhe nuk mund të thuhet se ishin për shkak të ndryshimeve klimatike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts