Majami, 10 viktima dhe 151 të zhdukur

21:33 28/06/2021

 Pas shembjes sĂ« godinĂ«s 12 katĂ«she, kontroll tĂ« gjitha ndĂ«rtesave 40-vjeçare

Operacioni i kërkim-shpëtimit nën rrënojat e ndërtesës 12-katëshe të shembur disa ditë më parë në Majami vazhdon.

NĂ« luftĂ« me kohĂ«n, punĂ«torĂ«t e shpĂ«timit po humbasin shpresat pĂ«r gjetjen e njĂ« tĂ« mbijetuari “mrekullisht” nĂ«n rrĂ«noja.

Askush nuk është nxjerrë i gjallë që nga e Enjtja, kur ndërtesa në Surfside, në Veri të Miamit, u shemb.

Zyrtarisht deri mĂ« tani tĂ« paktĂ«n 10 njerĂ«z kanĂ« vdekur. Dhe 151 janĂ« ende tĂ« zhdukur dhe pse zyrtarĂ«t thonĂ« se ata nuk pranojnĂ« tĂ« heqin shpresĂ«n. Ekipeve amerikane tĂ« emergjencave u janĂ« bashkuar me ekipe nga Izraeli dhe Meksika pĂ«r tĂ« ndihmuar nĂ« operacionin e pĂ«rpiktĂ« tĂ«  kĂ«rkimit dhe tĂ« zbulojnĂ« ndonjĂ« xhep tĂ« mundshĂ«m tĂ« ajrit nĂ« rrĂ«nojat e ndĂ«rtesĂ«s 12-katĂ«she.

Kryetarja e bashkisĂ« sĂ« kontesĂ« Majami-Dejd urdhĂ«roi kĂ«tĂ« tĂ« HĂ«nĂ« njĂ« kontroll tĂ« tĂ« gjitha ndĂ«rtesave mbi 40-vjeçare pas shembjes sĂ« KullĂ«s Jugore tĂ« kompleksit Champlain, i ndĂ«rtuar nĂ« vitin 1981.     

Mediat ndërkombëtare raportojnë se hetuesit janë tashmë në vend dhe po punojnë për të gjetur shkakun e shembjes dhe për të siguruar ruajtjen e provave,ndërkohë që më herët kanë dalë dhe raporte mbi problemet në strukturën e kësaj ndërtese. Madje raporti i publikuar vitin e shkuar, nga studiuesit në Universitetin e Floridës zbuloi se ndërtesa ishte duke u zhytur me një shpejtësi prej dy milimetra në vit që nga vitet 1990, gjë që mund të ketë ndikuar në qëndrueshmërinë e strukturës.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *