Makina që spiunon

10:01 14/06/2021

Ata që ngasin makinën mund të mos e dinë që makina i spiunon duke mbledhur informacion për lëvizjet e tyre. Agjencitë e rendit në Shtetet e Bashkuara janë ndër entitetet më të zellshme për të analizuar këto të dhëna që mblidhen nga automobilistët dhe itineraret e tyre.

“Kjo teknologji mbledh informacionin nga makina, e transmeton me Bluetooth apo me lidhjen Wi-Fi nĂ« telefon dhe nĂ« atĂ« mĂ«nyrĂ« mund tĂ« shihni tĂ« dhĂ«nat qĂ« mblidhen,” thotĂ« eksperti i sigurisĂ« Mark Rasch.

Sistemi quhet “mjetet e diagnostikimit” dhe pĂ«rbĂ«het nga gjysmĂ«-procesorĂ« e programe kompiuterike qĂ« mbledhin tĂ« dhĂ«na nga makina. ShumĂ« njerĂ«z mendojnĂ« se kjo shĂ«rben pĂ«r tĂ« ndihmuar pĂ«r riparimin e makinĂ«s, por nĂ« fakt kĂ«to tĂ« dhĂ«na kanĂ« njĂ« pĂ«rdorim shumĂ« mĂ« tĂ« gjerĂ«.

“Kamera, mikrofoni apo ndjesorĂ«t pĂ«rcjellin informacion qĂ« mblidhet dhe regjistrohet. KĂ«to tĂ« dhĂ«na janĂ« minierĂ« ari pĂ«r kompanitĂ« e reklamave, tĂ« sigurimeve, agjencitĂ« rregullatore dhe tĂ« rendit,” thotĂ« eksperti Rasch.

Ndër këto institucione rendi përfshihet Agjencia për Mbrojtjen e Kufirit.

Afro pesë vjet më parë, Departamenti i Sigurisë Kombëtare, ku përfshihet Agjencia për Mbrojtjen e Kufirit organizoi një kurs mbi programet kompiuterike që mbledhin të dhëna nga makinat.

Këto të dhëna përfshijnë itinerarin, sa herë hapet e mbyllet dera e makinës. Nëse shoferi i mban duart mbi timon. Ku ndalon makina dhe për sa kohë.

Në një deklaratë për Zërin e Amerikës Agjencia për Mbrojtjen e Kufirit pohoi se blen teknologjinë për të analizuar provat në kuadër të punës për sigurimin e kufirit. Agjencia nuk përmendi të dhënat nga lëvizja e automjeteve.

Lëvizja me automjet përmban shumë të dhëna. Aktivistët për privatësinë janë të alarmuar.

“NĂ« rastin e AgjencisĂ« pĂ«r Mbrojtjen e Kufirit, ky department ka autoritet tĂ« gjerĂ« nĂ« kufi. Prandaj mendoj se Kongresi dhe gjykatat duhet tĂ« veprojnĂ« pĂ«r tĂ« garantuar njĂ« mbrojtje mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« privatĂ«sisĂ« nĂ« bazĂ« tĂ« Amendamentit tĂ« KatĂ«rt,” thotĂ«John Davisson i QendrĂ«s sĂ« Informimit pĂ«r PrivatĂ«sinĂ« Elektronike.

Kushtetuta amerikane mbron qytetarin nga kontrolle të paarsyeshme dhe nga sekuestrimi i zotërimeve. Roja e Kufirit është kritikuar për sekuestrimin e kompiuterëve dhe celularëve pa urdhër gjykate. Por gjykatat nuk kanë dalë me një vendim të qartë se çfarë kompetencash ka qeveria federale.

Shumë amerikanë nuk janë të vetëdijshëm për rrezikun. Ana Reyes u habit kur mësoi se sistemi kompiuterik në makinë regjistronte numrat e telefonatave, listën e këngëve dhe mesazhet që kishte dërguar ajo.

Kompania për prodhimin e automjeteve General Motors, i tha Zërit të Amerikës se përdoruesit mund të zgjedhin si përdoren të dhënat duke kërkuar të përjashtohen nga programi i grumbullimit të informacionit.

Kritikët thonë se të paktë janë ata që e dinë se ekziston ky program dhe janë në gjendje ta anulojnë.

Ekziston mundësia që pronari i makinës të fshijë të dhënat e mbledhura, por kjo nuk është e lehtë në makina që merren me qera.

Shoqata Amerikane për Makinat me Qera është pjesë e një koalicioni që i ka kërkuar Kongresit të miratojë një ligj për fshirjen e të dhënave.

“Duhet tĂ« hartohen ligje federale pĂ«r ta zgjidhur kĂ«tĂ« problem, pasi asnjĂ« kompani qĂ« ka ndoshta 200 makina qĂ« jep me qera nuk mund t’i fshijĂ« tĂ« dhĂ«nat nga çdo makinĂ«,” thotĂ« Greg Scott, anĂ«tar i shoqatĂ«s.

Babai i Anës, Juan Jose Reyes nuk ka në plan ta anulojë programin për mbledhjen e të dhënave por gjithsesi shqetësohet për informacionin që kanë mbledhur sistemet e makinave të tjera dhe i trembet mundësisë së shenjestrimit për arsye etnike e racore.

“TĂ« mos harrojmĂ« se tĂ« gjithĂ« jemi tĂ« pafajshĂ«m deri kur tĂ« vĂ«rtetohet fajĂ«sia. Thjesht se i pĂ«rket njĂ« grupi etnik, hispanik apo tjetĂ«r, nuk duhet tĂ« ndeshesh me policinĂ« kufitare apo agjentĂ«t e imigracionit qĂ« duan tĂ« nxjerrin informacion privat prej nesh,” thotĂ« zoti Reyes./VOA

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *