Malajzia mbështet hakmarrjen e Iranit ndaj Izraelit

malajzia mbeshtet hakmarrjen e iranit ndaj izraelit
malajzia mbeshtet hakmarrjen e iranit ndaj izraelit

Malajzia ka mbështetur vendimin e Iranit për të nisur një sulm me dron ndaj Izraelit në përgjigje të sulmit ndaj konsullatës së Republikës Islamike në Damask. Kryeministri Anwar Ibrahim e përshkroi sulmin nga Irani si një “akt legjitim” ndaj sulmit “barbar” nga Tel Aviv.

Në një deklaratë, Anwar tha gjithashtu se qeveria ishte e kënaqur të vinte në dukje garancitë e dhëna nga qeveria iraniane se nëse ndalonte një sulm tjetër nga Izraeli, sulmi me dron do të ishte reagimi i vetëm i saj. “Ne i bashkohemi të gjithë botës së qytetëruar për t’i kërkuar regjimit sionist izraelit që të mos përkeqësojë një situatë tashmë jashtëzakonisht të tensionuar. “Ka shenja të qarta që tregojnë se bota nuk ka dëshirë të shohë një përkeqësim të situatës.”

Deklarata u dha pas një takimi të posaçëm nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare për të diskutuar situatën e rëndë në Lindjen e Mesme. Anwar tha se ndikimi i situatës në Lindjen e Mesme në ekonominë e Malajzisë ka qenë minimal deri më tani, me hapjen e tregut të aksioneve të Kuala Lumpurit pak më të ulët, gjë që pasqyroi tendencat rajonale. Megjithatë, qeveria do të vazhdojë të monitorojë këtë situatë dhe të marrë masa proaktive për të garantuar sigurinë, mirëqenien e të gjithë malajzianëve.

“Interesat e vendit do të jenë konsiderata jonë parësore,” tha ai.

Irani lëshoi dhjetëra dronë dhe raketa në Izrael, kjo në hakmarrje ndaj një sulmi izraelit në konsullatën e tij në Damask më 1 prill, ku u vranë shtatë oficerë, duke përfshirë dy komandantë të lartë. Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se Irani lëshoi më shumë se 300 dronë dhe raketa drejt Izraelit, duke plagosur të paktën 12 persona.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts