Marine Le Pen: Macron ekstremist dhe autoritar

15:18 14/04/2022

Kandidatja e ekstremit të djathtë shprehet për organizimin e një referendumi për dënimin me vdekje

Kandidatja për presidente e ekstremit të djathtë francez, Marine Le Pen, hodhi poshtë kritikat e rivalit të saj Emmanuel Macron duke e akuzuar atë se po tregohet mjaft autoritar dhe ekstremist, pavarësisht se shfaqi një imazh më të butë në fushatën aktuale.

“Kjo mĂ« bĂ«n tĂ« buzĂ«qesh sepse nuk kemi pasur kurrĂ« njĂ« president qĂ« ka treguar mĂ« shumĂ« shenja autoritarizmi se Emmanuel Macron. Dua tĂ« them, ai Ă«shtĂ« figura e represionit brutal nĂ« tĂ« gjitha protestat, jo vetĂ«m me ‘jelekĂ«t e verdhë’, por edhe me protestat e zjarrfikĂ«sve. Ai ishte njeriu qĂ« vendosi policĂ«t kundĂ«r zjarrfikĂ«sve, ky Ă«shtĂ« realiteti. MĂ« lejoni t’ju kujtoj se Franca zĂ« vendin e 34-tĂ« pĂ«r sa i pĂ«rket lirisĂ« sĂ« shtypit nĂ« renditjen e ReporterĂ«ve pa Kufij, pas GanĂ«s dhe Uruguait”.

GjatĂ« intervistĂ«s, Le Pen pĂ«rsĂ«riti idenĂ« e saj pĂ«r mundĂ«sinĂ« e organizimit tĂ« njĂ« referendum publik pĂ«r rikthimin e dĂ«nimit me vdekje. Ajo mĂ« herĂ«t kishte thĂ«nĂ« se personalisht do tĂ« votonte kundĂ«r njĂ« hapi tĂ« tillĂ«.

“DĂ«nimi me vdekje mund tĂ« jetĂ« pĂ«r njĂ« referendum, gjithçka mund tĂ« jetĂ« pĂ«r njĂ« referendum, pĂ«rveç çdo gjĂ« qĂ« bie nĂ« kundĂ«rshtim me kushtetutĂ«n. E vĂ«rteta Ă«shtĂ« se ne nuk mund ta ndryshojmĂ« kushtetutĂ«n pĂ«rmes njĂ« referendumi tĂ« iniciativĂ«s qytetare dhe nuk mund tĂ« ndryshojmĂ« gjĂ«rat qĂ« do tĂ« vinte nĂ« pikĂ«pyetje interesat jetike tĂ« vendit”.

Mbikëqyrësi i zgjedhjeve në Francë tha se kishte kërkuar sqarime nga stafi i fushatës së Le Pen mbi deklaratat që ajo ua kishte atribuar në mënyrë të rreme autoriteteve publike mbi kriminalitetin dhe imigracionin. Le Pen e quajti hapin e nisur nga komisioni i kontrollit të fushatës një manovër politike.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.