Mariupol, një tragjedi e kobshme humanitare

14:18 15/04/2022

Forcat ruse konfirmojnë fundosjen e luftanijes, Kievi dhe Odesa fokusi i radhës

Ushtria ruse është në prag të marrjes së qytetit jugor të Ukrainës, Mariupol strategjikisht i rëndësishëm për përpjekjet e Rusisë për të ndërtuar një korridor jugor deri në Krime.

Justin Crump, shefi ekzekutiv i konsulencës së inteligjencës Sibylline, është shprehur se situata në qytet është një tragjedi e kobshme humanitare të cilat nuk janë parë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Sipas tij luftimet do tĂ« vijojnĂ« pĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ« veçanĂ«risht nĂ« parkun industrial Azovstal pasi ka shumĂ« bunkerĂ« tĂ« epokĂ«s sovjetike. “Reuters” raporton se forcat ruse tanimĂ« janĂ« dislokuar tani nĂ« juglindje.

MegjithatĂ«, rezistenca e ushtrisĂ« ukrainase pĂ«r kĂ«tĂ« qytet vijon tĂ« jetĂ« e ashpĂ«r. RusĂ«t konfirmuan fundosjen e plotĂ« tĂ« anijes flamur tĂ« flotĂ« sĂ« Detit tĂ« Zi “Moskva” nĂ« zonĂ«n detare mes OdesĂ«s dhe KrimesĂ«, pĂ«r shkak tĂ« shpĂ«rthimit nĂ« depon e municioneve, por pa dhĂ«nĂ« detaje.

Bombardime tĂ« rĂ«nda kanĂ« ndodhur pĂ«rgjatĂ« pjesĂ«s mĂ« tĂ« madhe tĂ« vijĂ«s sĂ« frontit nĂ« rajonin e Donetskut. Qyteti Ă«shtĂ« dĂ«mtuar shumĂ«, me gati 100 shtĂ«pi tĂ« shkatĂ«rruara dhe mbi 350 njerĂ«z janĂ« zhvendosur. Rusia ka goditur gjithashtu edhe njĂ« fabrikĂ«  nĂ« periferi tĂ« Kievit.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara besojnĂ« se lufta ruse nĂ« UkrainĂ« mund tĂ« zgjasĂ« deri nĂ« fund tĂ« vitit 2022. ZyrtarĂ«t europianĂ« janĂ« shprehur pĂ«r mediat se ky agresion nuk ka njĂ« afat pasi nuk ka indikacione se qĂ«llimet pĂ«rfundimtare tĂ« presidentit rus Vladimir Putin kanĂ« ndryshuar.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.