Mariupol, “operacioni i rrezikshëm u blen kohë marinsave kundër sulmit rus”, si po përdoret një nga mega-projektet e Stalinit të 1930

Sipas autoriteteve ukrainase, një bandë marinsash që po qëndronin për herë të fundit në qytetin e rrethuar të Mariupolit, kanë kryer një operacion “kompleks dhe shumë të rrezikshëm” që duket se u ka blerë kohë kundër rusëve.

Oleksiy Arestovych, këshilltar i kreut të administratës presidenciale të Ukrainës, tha se trupat nga Brigada e 36-të Detare kishin gjetur një “shans të dytë” dhe iu bashkuan anëtarëve të brigadës Azov, një njësi milicie, në qytet, shkruan The Times.

Ai tha se marinsat kishin shmangur ndarjen dhe duke punuar së bashku kishin “forcuar” aftësinë e tyre për të mbrojtur Mariupolin, pas pretendimeve të Rusisë se 1000 marinsa ishin dorëzuar.

Natyra e saktë e operacionit është e paqartë, megjithëse luftëtarët ukrainas mendohet se po përdorin një fabrikë çeliku – një nga mega-projektet e Stalinit nga vitet 1930 – për të ngritur mbrojtjen e tyre.

I përshkruar si një “qytet brenda një qyteti”, ai ka bunkerë dhe tunele të integruara që analistët thanë se do të ishte pothuajse e pamundur që trupat ruse të hynin pa u vrarë.

Mariupol është objektivi kryesor i Moskës në rajonin lindor të Donbasit dhe forcat e saj ende nuk e kanë vënë nën kontroll, pavarësisht nga një sulm shkatërrues gjashtë-javor.

“Kjo është ajo që ndodh kur oficerët nuk e humbin mendjen, por mbajnë kontrollin e trupave në mënyrë të vendosur. Jepini, të mos humbasim”, ka shkruar Arestovych në një postim në Facebook.

 Methode Times Prod Web Bin E7b6c2ac Bb2f 11ec 94e5 2197dead5942
Methode Times Prod Web Bin E7b6c2ac Bb2f 11ec 94e5 2197dead5942

Llogaria e tij ndryshonte nga ministria e mbrojtjes e Rusisë, e cila ka pohuar se 1026 marinsa kanë dorëzuar armët pranë fabrikës së hekurit dhe çelikut Ilyich, duke përfshirë 162 oficerë. Është e paqartë se sa marinsa janë në qytet. Marinsat, brigada Azov dhe brigada e 12-të operacionale e Gardës Kombëtare të Ukrainës janë të vetmet njësi ukrainase të mbetura atje.

Batalioni Azov është një milici ultra-nacionaliste e formuar në vitin 2014, për të cilën Kievi thotë se është reformuar dhe tani është pjesë e Gardës Kombëtare.

Tre vendet ku ata po mbahen janë fabrika e çelikut Azovstal në Mariupolin lindor, uzina e hekurit dhe çelikut Ilyich dhe porti në jugperëndim.

Një burim ushtarak ukrainas tha se do të ishte pothuajse e pamundur për rusët të luftonin në Azovstal pa pësuar viktima serioze.

Burimi tha se rusët nuk do të kishin gjasa të bombardonin fabrikën e çelikut – një nga më të mëdhatë në Evropë – sepse humbja ekonomike do të ishte e madhe. Ai sugjeroi se rusët ose do të pomponin ujë në të, në një përpjekje për të përmbytur mbrojtësit, ose do të përdornin armë kimike.

Eduard Basurin, një përfaqësues i separatistëve pro-rusë në rajonin lindor të Donetskut, tha: “Ka disa nivele nëntokësore që datojnë që nga koha sovjetike, të cilat nuk mund t’i bombardoni nga lart. Duhet të shkosh nën tokë për t’i pastruar dhe kjo do të marrë kohë.”

Fabrika e çelikut është “zona më e vështirë e qytetit për t’u neutralizuar” për shkak të terrenit kompleks, kërcënimeve të rreziqeve toksike dhe qëndrimit të mbrojtësve të Azov, sipas Sibylline, një konsulencë strategjike e rrezikut. “Përveç kësaj, së bashku me shumë struktura të epokës sovjetike, punimet kanë bunkerë dhe tunele të integruara për mbrojtjen bërthamore”, tha ajo në përditësimin e saj të përditshëm.

Nëse rusët marrin rrethin Azovstal, ata do të kishin kontrollin e plotë të Mariupolit, portit kryesor të Ukrainës në Detin Azov, gjë që do t’i lejonte ata të përforconin një korridor tokësor midis zonave lindore të kontrolluara nga separatistët dhe Krimesë.

A7b67e257ac65bc32fd9f7c6090516b4
A7b67e257ac65bc32fd9f7c6090516b4

Instituti për Studimin e Luftës, një institut kërkimor amerikan, tha për betejën: “Mbrojtësit ukrainas të Mariupolit nuk do të jenë në gjendje të qëndrojnë pafundësisht, por mbetet e paqartë se sa shpejt Rusia do të jetë në gjendje të sigurojë qytetin”.

George Barros, një studiues me Institutin me bazë në Uashington, tha se luftëtarët ukrainas në qytet “po mbroheshin centimetër pas centimetri”.

Mariupol do të ishte qyteti i parë i madh që do të binte që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt. Beteja për qendrën industriale të Donbasit ka të ngjarë të përcaktojë rrjedhën e luftës. Kapja e tij mund të çlirojë deri në 6,000 rusë, të cilët më pas mund të shkojnë më tej në veri për t’u bashkuar me luftën në Donbas.

Kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boichenko, tha në komentet televizive se më shumë se 100,000 njerëz ishin në pritje të evakuimit. Ai tha më herët se rreth 21,000 banorë civilë ishin vrarë.

Udhëheqësi çeçen, Ramzan Kadyrov, një mbështetës i flaktë i Presidentit Putin, u bëri thirrje ukrainasve në Azovstal që të dorëzoheshin.

“Brenda Azovstal për momentin ka rreth 200 të plagosur të cilët nuk mund të marrin asnjë ndihmë mjekësore,” tha Kadyrov në një postim në Telegram. “Për ta dhe për të gjithë të tjerët do të ishte më mirë t’i jepej fund kësaj rezistence të kotë dhe të shkonin në shtëpi te familjet e tyre.”

Televizioni rus tregoi fotografi të asaj që pretendon se marinsat po dorëzoheshin në Ilyich Iron and Steel Works, shumë prej tyre të plagosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts