Maroku emëron qeverinë e re, mban ministrat e jashtëm dhe të brendshëm

Mbreti i Marokut Mohammed VI emëroi një qeveri të re të enjten pas zgjedhjeve muajin e kaluar, duke mbajtur ministrat e jashtëm dhe të brendshëm në vend. Ai emëroi Nadia Fettah Alaoui si ministre e financave, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Në një monarki ku mbreti ka fjalën e fundit për të gjitha vendimet kryesore, detyra kryesore e qeverisë së re do të jetë zbatimi i një modeli zhvillimi që synon zvogëlimin e pabarazisë, uljen e varfërisë.

Qeveria e re do të udhëhiqet nga manjati miliarder Aziz Akhannouch, i cili doli i pari në zgjedhje, duke dëmtuar Partinë konservatore të Drejtësisë dhe Zhvillimit (PJD) .

Partia RNI krijoi një koalicion me Partinë liberale të Autenticitetit dhe Modernitetit (PAM) dhe partive konservatore Istiqlal (Pavarësia).

Të tri partitë komandojnë një shumicë  në parlament, me 270 vende të kombinuara në krahasim me 198 të nevojshme për të miratuar legjislacionin.

Ministrja e re e financave, Alaoui, e cila ishte ministre e turizmit në qeverinë e mëparshme, do të jetë një nga shtatë gratë në kabinet, përfshirë ish -kryetaren e Marrakesh, Fatima Ezzahra El Mansouri.

Kreu i PAM, Abdellatif Ouahbi, u emërua ministër i drejtësisë.

PJD, e cila kishte qenë më e madhja pas dy zgjedhjeve të mëparshme dhe udhëheqësit e së cilës kanë shërbyer si kryeministra që nga viti 2011, u rrëzua me një humbje të rëndë dhe tha se do t’i bashkohej opozitës së bashku me partitë e majta.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.