“Marrëdhëniet me SHBA kanë arritur në një pikë të rrezikshme”, ministri rus Lavrov bën fajtor Washingtonin: Po ushtron presion

Ministria e Jashtme Ruse tha në një deklaratë se takimi i Presidentëve të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, i cili u zhvillua  në 16 Qershor në Gjenevë,  ofron mundësi për rinisjen e një dialogu konstruktiv.

“Marrëdhëniet ruso-amerikane  kanë arritur në një pikë të rrezikshme ballafaqimi me presionet e ushtruara nga Uashingtoni” – tha në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Jashtme Ruse pas takimit udhëheqës të ministrisë nën Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov.

” Për fajin e Uashingtonit, i cili ka shkaktuar një përshkallëzim të paparë midis shteteve tona në vitet e fundit, marrëdhëniet dypalëshe kanë arritur një pikë të rrezikshme grindjeje”-vazhdoi më tej.

Deklarata shtoi se gjatë takimit, u nënvizua se takimi i Presidentëve të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, Vladimir Putin dhe Joe Biden, i mbajtur më 16 qershor në Gjenevë ofron mundësi për krijimin e një dialogu konstruktiv në fusha të ndryshme ku atje është një konflikt interesi. përfshirë ” stabilitetin strategjik, sigurinë kibernetike, ndryshimin e klimës, Arktikun, ndihmën në zgjidhjen e konflikteve rajonale “.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.