Marrëdhëniet Rusi-SHBA në prag kolapsi pasi Biden e qujti Putinin “kriminel lufte”

16:40 21/03/2022

Ambasadori amerikan është thirrur ditën e sotme nga Ministria e Jashtme e Rusisë për t’i thënë se lidhjet mes SHBA-së dhe Rusisë janë në prag të ndërprerjes për shkak të komentit të presidentit amerikan Joe Biden për Vladimir Putinin.

Javën e kaluar, Biden e quajti homologun e tij rus një “kriminel lufte”.

Për këtë shkak, amabasadori tha se komenti i tij ishte “i papranueshëm e i padenjë për një burrë shteti kaq të lartë, duke shtuar se kjo është bërë shkak që marrëdhëniet të jenë në prag kolapsi”.

Kremlini nuk e kishte pritur aspak mirë këtë koment, duke e përshkruar si një “retorikë të papranueshme dhe të pafalshme”./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *