Marrëveshja Kosovë-Izrael, Ambasadori SHBA-se Reagon mbi Kritikat e BE-së

kasova ambasadre

Ambasadorja e Kosovës në SH.B.A., Vlora Citaku ka reaguar ndaj kritikave ndaj BE-së kundër vendimit të Kosovës për të hapur ambasadën e saj në Jeruzalem pas njohjes reciproke të nënshkruar mes Kosovës dhe Izraelit të hënën.

Sipas ambasadorit Citaku, BE nuk duhet ta kritikojë Kosovën për vendimin e saj për sa kohë, përkundrazi, ajo duhet të flasë më parë për mungesën e misionit të Kosovës në BE, e lëre më për liberalizimin e vizave.

“Hipokrizia ka një emër. Kosova nuk ka Ambasada në Madrid, Bratislavë, Athinë, Bukuresht, Nikosi. Unë besoj se Kosova nuk ka as një Ambasadë pranë BE. Do të ishte mirë për Brukselin, para se të na jepni leksione për Ambasada në Jeruzalem, për të deklaruar pak në lidhje me mungesën e misionit të Kosovës në BE. Atëherë, a nuk është BE “neutrale” për statusin e Kosovës ?! Epo, më mirë të mos flas për vizat, “përfundoi Citaku.

Ky reagim erdhi ndërsa zëdhënësi i BE Peter Stano tha të hënën se pozicioni i BE është saktësisht i njëjtë me atë që ishte kur kjo pyetje u bë vitin e kaluar pas nënshkrimit të marrëveshjes midis Kosovës dhe administratës Trump në 4 shtator: të gjitha ambasadat e vendeve anëtare të BE duhet të të zhvendoset në Tel Aviv.

Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *