Marrëveshja me Shqipërinë/ Përplasje në qeverinë italiane? Aleati i Melonit: Shumë kujdes për emigrantët, zbarkimet duhet të ndalen

marreveshja me shqiperine perplasje ne qeverine italiane aleati i melonit shume kujdes per emigrantet zbarkimet duhet te ndalen
marreveshja me shqiperine perplasje ne qeverine italiane aleati i melonit shume kujdes per emigrantet zbarkimet duhet te ndalen

“Çështja është kjo: rruga diplomatike është në rregull, marrëveshja e Melonit me Shqipërinë është e shkëlqyer. Por Italia duhet të jetë Itali. Dhe Salvini, kur u bë Ministër i Brendshëm, ndaloi emigracionin e paligjshëm. Duhet të merren përgjegjësi. Ndoshta kjo ka bërë që të tjerët të jenë më të kujdesshëm në këto çështje”. Deklarata bëhet nga zëvendëssekretari i Lega, Andrea Crippa, i cili reagon pas marrëveshjes për transferimin e emigrantëve në Shqipërisë, duke konfirmuar tashmë nisjen e përplasjeve në qeverinë italiane mes anëtarëve të koalicionit, shkruan La Republica.

Për zv/sekretarin e Lidhjes, pakti me Tiranën “është një lëvizje e mirë e Melonit. Më në fund një vend në kontinentin evropian, që drejtohet nga një socialist, sepse Rama është socialist, po ndihmon Italinë. Nga pikëpamja thelbësore është një rezultat i shkëlqyer”. Por, a ishin informuar ministrat? Crippa përgjigjet: “Nuk e di nëse ia ka thënë apo jo Piantedosit”.

Si zëvendëssekretar dhe deputet nuk kërkohet të përfshihet. Salvini komentoi dje dhe duket i kënaqur.” Më pas ai kujton kohën kur ishte ministër i Brendshëm kreu i Ligës së Veriut, i cili “me veprime të forta ndaloi zbarkimet.

“E thonë numrat, nuk e them unë. Ky qëndrim dha rezultat. Diplomacia është e nevojshme, por, siç ka treguar Salvini, nevojitet edhe një grusht i fortë në lidhje me largimet. Edhe sepse mesazhi që duhet dërguar atje është: mos u largoni, sepse nuk do të mbërrini në Itali. Nga pikëpamja thelbësore marrëveshja është perfekte, nga pikëpamja strukturore do të ishte e nevojshme që Bashkimi Evropian të bënte siç bëri Shqipëria. Dhe kjo do të thotë të vihet në dispozicion për të ndihmuar Italinë”, vijon Crippa. Është Brukseli ai që duhet të ndjekë Tiranën, me pak fjalë: “Nëse një socialist si Rama e bën këtë, ka vende të tjera që mund të japin një dorë më shumë. Nuk e kanë bërë më parë, nuk po e bëjnë tani”.

Marrëveshja me Shqipërinë “nuk do të kalojë nëpër dhoma e Parlamentit dhe senatit italian”. Tashmë ka një marrëveshje ndërkombëtare që rregullon çështjen. Ky është një traktat bashkëpunimi midis Italisë dhe Shqipërisë për çështjen e imigracionit, i cili tashmë është parashikuar nga marrëveshjet e mëparshme ndërkombëtare të nënshkruara nga e para në 1995 dhe tjetra në 2017-thotë ministri i Marrëdhënieve me Parlamentin Luca Ciriani.

Elly Schlein nuk pajtohet. Për sekretarin e Partisë Demokratike, marrëveshja me Shqipërinë “nuk mund të përkufizohet si marrëveshje. “Në Itali marrëveshjet ndërkombëtare kalojnë nga Parlamenti dhe për ne është e papranueshme që kjo të mos kalojë në Parlament. Nuk e bëjnë sepse e dinë që bie ndesh me nenin 10 të Kushtetutës”, thotë ai gjatë konferencës “Imigracioni dhe pritja” organizuar nga partia nazare.

“Marrëveshja me Shqipërinë “është një refuzim kolektiv, nuk ka siguri për respektimin e garancive dhe nuk dihet nëse vendimet janë të ankimueshme; apo qeveria dëshiron të transferojë gjykatat në Shqipëri?- pyet Schlein, duke shtuar se Giorgia Meloni bën gjithçka përveç asaj që duhet bërë dhe kërkohet nga BE.

Sulmon sekretari i Partisë Demokratike. “Është e papranueshme që disa vende në Evropë duan vetëm përfitimet dhe jo përgjegjësitë e solidaritetit, dhe ata janë miqtë nacionalistë të Giorgia Melonit. Unë u trondita kur Polonia dhe Hungaria hodhën në erë marrëveshjen për emigrantët dhe Meloni nuk doli me çekan, por tha ‘kanë të drejtë’. Më pas i shërbyem më mirë interesave kombëtare kur thoshim ‘kush hyn në Itali, hyn në Evropë’”, shpjegon sekretari demokrat.

Edhe Giuseppe Conte kritikon marrëveshjen me Shqipërinë. “A mendon vërtet kryeministrja Meloni se italianët janë kaq të hutuar dhe aq keq të informuar sa nuk e kuptojnë se kjo është një tjetër reklamë? Pas reklamës për tragjedinë Cutro, ishte reklama e Lampedusa-s dhe tani është reklama shqiptare”, komenton presidenti i M5S duke konfirmuar se të shtunën do të jetë në demonstratën e thirrur nga Partia Demokratike në Romë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts