Marrëveshja për grurin, ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Turqisë do të takohen së shpejti në Moskë

marreveshja per grurin ministrat e jashtem te rusise dhe turqise do te takohen se shpejti ne moske

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe homologu i tij turk Hakan Fidan do të zhvillojnë bisedime në Moskë “në të ardhmen e afërt”, njoftoi sot agjencia e lajmeve TASS, duke cituar zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Turqia po përpiqet të bindë Rusinë që të kthehet në një marrëveshje që lejon eksportimin e grurit përmes porteve ukrainase në Detin e Zi.

Kremlini ka thënë se presidenti Vladimir Putin së shpejti mund të zhvillojë bisedime të drejtpërdrejta me presidentin turk Tajip Erdogan për marrëveshjen e lartpërmendur dhe çështje të tjera, por data dhe vendi ende nuk janë shpallur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts