Marrëveshja trepalëshe rreth nëndetëseve nuk e ndryshon agjendën e Francës në OKB

Franca nuk i ndryshoi planet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në dritën e marrëveshjes së nëndetëseve midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë, sipas një zëdhënësi të Elysee.

“Ministri i Jashtëm gjithmonë do të përfaqësonte Francën në UNGA, marrëveshja e nëndetëseve nuk i ndryshoi planet tona”, tha ajo, raporton cnn.

Theksojmë se qeveria franceze kohët e fundit tha se ishte tradhtuar kur Australia u tërhoq nga marrëveshja e tyre ekzistuese e mbrojtjes prej shumë miliardë dollarësh, duke rënë dakord në vend që të arrinte nëndetëse me energji bërthamore përmes një marrëveshjeje të re me Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Australia ishte e shqetësuar se nëndetëset konvencionale që porositi nga Franca nuk do të plotësonin nevojat e saj strategjike, tha të dielën kryeministri Scott Morrison.

Ndryshe, presidenti amerikan, Joe Biden u takua me kryeministrin australian, Scott Morrison të martën në periferi të Kombeve të Bashkuara. Të dy udhëheqësit shpallën marrëdhënien SHBA-Australi vetëm disa ditë pasi njoftimi i partneritetit të tyre të ri shkaktoi zemërimin e Francë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *